UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Arjantin’de Kemer Sıkma Politikalarına Karşı Genel Grev

Ekonomik krizin en derin hissedildiği ülke olan Arjantin’de peso dolar karşısında %50 değer kaybetti. Enflasyon yüzde 40’a yaklaştı. Arjantinli işçiler geçen yıldan beri maaşlarına zam alamıyor, işçi ve emekçiler için hayat her geçen gün daha da zorlaşıyor. Hükümet ise sermaye sınıfını krizden kurtarmak üzere çeşitli programları hayata geçiriyor. Elbette bu programlarda krizin yükü yoksul işçi ve emekçilerin sırtına yıkılıyor. Bu kapsamda Arjantin hükümeti IMF ile 50 milyar dolarlık bir anlaşma yaparak kemer sıkma politikalarını devreye soktu. Kemer sıkma politikalarıyla birlikte yoksulluğun, işten atmaların ve hak gasplarının artacağının bilincinde olan işçi ve emekçiler krizin faturasını ödemeyeceklerini dile getiriyorlar.

24 Eylül Pazartesi günü başkent Buenos Aires’te kitlesel gösteriler gerçekleştiren işçi ve emekçiler, 25 Eylülde ülkenin en büyük sendikası olan CGT’nin (Genel İşçi Konfederasyonu) çağrısıyla 24 saatlik genel greve çıktılar. Grev çağrısına diğer sendikalar ve işçi örgütleri de destek verdi. Greve kamu, toplu taşıma, sağlık, eğitim, tarım, taşımacılık, havalimanı ve liman işçileri, kısacası her sektörden işçiler katıldı. Arjantinli işçi ve emekçiler krizi kendilerinin çıkarmadığını ama faturanın onlara kesilmek istendiğini, buna izin vermeyeceklerini haykırarak greve ve meydanlara çıktılar. İşçilerin isterlerse hayatı durdurabilecek güçte olduklarını bir kez daha egemenlere gösterdiler.

Arjantinli işçi ve emekçiler yaşanan ekonomik çöküşün sorumluları olmadıklarının bilincindeler. Gerçekleştirdikleri grevlerle ve gösterilerle krizi çıkaran açgözlü sermaye sınıfını sırtlarında taşımak istemediklerini kararlılıkla dile getirdiler. “Kemer sıkma” programlarıyla kendi kemerlerinin daha da sıkılmasına, sermayenin daha da semirtilmesine izin vermeyeceklerini gösterdiler.

Bugün Türkiye’de de ekonomik darboğazın faturası işçiye, yoksul emekçiye kesilmek isteniyor. Ülkeyi yönetenler halka Yeni Ekonomi Programı dedikleri IMF’siz kemer sıkma programlarını dayatıyor. Bu nedenle Arjantin işçi sınıfının tutumu Türkiye işçi sınıfına örnek teşkil ediyor.

30 Eylül 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this