UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Avcılar Belediye İşçileri İş Bıraktı

Avcılar Belediyesi taşeron işçileri 3 aydır ücretlerini alamamaları üzerine yasal haklarını kullanarak iş bıraktılar. Belediyenin Park Bahçeler ve Fen İşleri müdürlüklerinde çalışan Belediye-İş üyesi yaklaşık 500 işçi, 24 Temmuz günü işbaşı yapmadı. Eylemlerine devam eden işçiler alacaklarının derhal ödenmesini ve bundan sonraki süreçte de herhangi bir aksama yaşanmamasını istiyorlar.

İşçi Dayanışması’na konuşan işçiler, belediye yönetiminin sendikaya yaptığı “kaynak yok” açıklamasına inanmadıklarını ve alın terlerinin karşılığını istediklerini söylediler. Bir işçi “3 aydır para alamıyoruz. Bayramı da parasız geçirdik. Evimize ekmek götüremiyoruz. Utancımızdan ailemizin yüzüne bakamıyoruz. Parası olmadığı için 10-15 km yol yürüyen arkadaşlarımız var. Artık yeter!” diyerek kendilerine yaşatılanlara tepkisini dile getirdi. Yöneticilerin kendilerine “Kasım ayına kadar maaş ödeyemeyeceğiz. İsteyen çıksın, tazminatlar konusunda kolaylık sağlarız” şeklinde bir açıklama yaptığını söyleyen işçiler, bu açıklamayla “kaynak yok” açıklamasının birbiriyle çeliştiğini ifade ettiler. Yaşananları işçileri açlıkla terbiye etmeye ve bu şekilde işten ayrılmalarını sağlayarak işyerindeki sendikal örgütlülüğü dağıtmaya yönelik açık bir saldırı olarak değerlendiren Avcılar Belediyesi taşeron işçileri; bu saldırıya karşı kararlı bir tutum alacaklarını, işyerinde beklemekle yetinmeyerek kamuoyu oluşturmaya çalışacaklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz sene de Avcılar Belediyesi temizlik işçileri maaşlarının düzenli ödenmemesi nedeniyle eylem yapmış, Belediye Başkanı Handan Toprak, işçilere “1900 liraya vasıfsız işçi çalıştıran bir kurum bana gösterin” diyerek işçileri tehdit etmiş ve işlerinin başına dönmelerini istemişti. İşçiler bu tehdide eylemlerini büyüterek yanıt vermişlerdi. İşçiler yapılan anlaşma üzerine Fen İşlerinde işbaşı yapmıştı.

26 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this