Buradasınız
Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Mega Polietilen işçilerinin ücret gaspına karşı direnişi sürüyor
Mega Polietilen fabrikasında 2 aylık ücretleri gasp edilen işçilerin 8 Nisanda fabrika önünde başlattıkları direniş sürüyor. 350 işçinin ücret gaspıyla birlikte sigortasız çalıştırılmaya, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasına ve diğer hak ihlallerine karşı başlattığı direnişin yedinci gününde BİRTEK-SEN’in çağrısıyla fabrika önünde bir dayanışma eylemi yapıldı. Eyleme emekten yana kurumlar ile siyasi parti temsilcileri destek verdi.
Eylemde konuşan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, işçilere yapılan haksızlıkları şu sözlerle aktardı: “Bu fabrika ilk açıldığında 3-4 örgü makinası varken şimdi 70’e çıkmış. Ama sıra işçilerin haklarına gelince bayram üstü 2 maaşını gasp ediyor, işçileri mağdur ediyorlar. Bu fabrikada devletin çiğnenmeyen yasası kalmamış. Bütün işçilere asgari ücretin üstünde olan ücretleri ve mesaileri elden veriyorlar. Ne demek elden para vermek, vergi kaçırmak demek. Hem işçinin geleceğini çalıyorlar hem de devletten vergi kaçırıyorlar. İşçiler hak arayınca suçlu oluyor, yok öyle yağma işçilerin haklarını vereceksiniz.”
Türkmen, patronların 16 Nisanda ücretlerin yatırılacağına dair söz verdiklerini söyledi ve işçilerin taleplerini hatırlattı. Türkmen, ücretlerin hepsinin eksiksiz yatırılması, tek bir işçinin bile işten atılmaması ve paraların elden ödenmesine son verilmesi çağrısında bulundu. Eylemde konuşan Petrol-İş Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Karaman da Mega işçilerinin yanında olduklarını vurgulayarak dayanışma duygularını paylaştı.
Vigo kuryeleri düşük ücret dayatmasına karşı eylemde
Getir’e bağlı Vigo şirketinin saatlik garanti ücret uygulamasını kaldırarak paket başı ücret sistemine geçmesi üzerine kuryelerin 5 Nisanda başlattığı eylemler sürüyor. Kuryeler 15 Nisanda Vigo Genel Merkezi önünde basın açıklaması düzenledi. Eyleme çok sayıda kuryenin yanı sıra emekten yana kurumlar da destek verdi.
Eylemde konuşan Motorlu Kurye Derneği Maltepe Şube Başkanı Yakup Çelik, Vigo kuryeleri olarak 10 gündür direndiklerini aktardı. Şirket yöneticileri ile görüşme için geldiklerini fakat şirket yöneticilerinin görüşmeyi kabul etmediğini söyleyen Çelik, haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Motorlu Kurye İşçileri Derneği Bağcılar Şubesi Başkanı Yasin Kölge ise şirket yöneticilerinin eylemden vazgeçirmek için kuryelerle görüşmeler yaptığını açıkladı. Yapılan teklifleri kabul etmediklerini aktaran Kölge, “onların paraları bizi satın alamaz” diyerek şirketin tutumuna tepki gösterdi. Eylemin ardından kuryeler 16 Nisanda seslerini duyurmak için TBMM önünde olacaklarını açıkladı.
“Paket başı çalışmak ölüm demektir” diyerek tepkilerini dile getiren işçiler, paket başı ücret sisteminin kuryeleri ölüme sürüklediğini belirtiyorlar. Kuryeler saatlik ücretlerinin yüzde 30 düşürülmesini protesto ediyorlar. Vigo firması saatlik 85 TL ve paket başı 50 TL kazanan kuryelerin paket başı sadece 75 TL’ye çalışmasını dayatıyor. Kurye işçileri ise bu dayatmaya boyun eğmeyerek mücadeleyi sürdürüyor.
Altındağ Belediyesi işçileri ek protokol hakkının gaspına karşı iş bıraktı
Altındağ Belediyesine ait Altın-Bel Şirketinde çalışan işçiler, 2023 yılından kalan ücret alacakları ödenmediği ve sefalet ücretiyle çalışmak zorunda kaldıkları için eylem kararı almış, mücadeleleri sonucunda belediyede yetkili sendika olan Hizmet-İş ile şirket arasında 19 Şubat tarihinde ek protokol imzalanmıştı. Böylece işçiler Yüksek Hakem Kurulu tarafından daha önce yüzde 20 olarak belirlenen ücret zammını, imzalanan ek protokolle yüzde 50’ye yükseltmeyi başarmıştı. Ancak işçilerin mücadeleyle elde ettiği ek protokol zammı, yeni belediye yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde gasp edildi. AKP’li Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, işçilerin 19 Şubat 2024’te toplu iş sözleşmesiyle kabul ettirdiği yüzde 30 zammı vermeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine işçiler ek protokol hakkının gaspına karşı 7 Nisanda iş bırakarak eyleme başladı.
Direnişleri boyunca işten atma saldırısından mobbinge, polis müdahalesinden grev kırıcılığına dek türlü baskılarla karşılaşan işçiler, tüm saldırılara rağmen Ramazan Bayramı boyunca direnişlerini sürdürdü. Veysel Tiryaki başkanlığındaki belediye yönetimi hakkını arayan 17 işçiyi işten attı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri ise yasalarda açıkça suç olarak düzenlenmesine rağmen grev kırıcılığı yaptı. İşçilerin grev kırıcılığına karşı çıkması üzerine Valiliğin ve İçişleri Bakanlığının talimatlarıyla polis hakkını arayan işçilere müdahale etti. İşçiler 12 Nisanda sosyal medyadan yaptıkları açıklamayla direnişe ara verdiklerini duyurdu. Açıklamada halk sağlığı gerekçesiyle direnişe ara verildiği, ancak mücadelenin sürdürüleceği aktarıldı.
Şişli Belediyesi işçileri işten atılma saldırısına karşı eylemde
Ramazan Bayramı arifesinde hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılan Şişli Belediyesi işçileri 15 Nisanda belediye önünde eyleme başladı. İşten atılan 48 işçi belediye binası önünde bir araya gelerek, ıslık ve sloganlarla işten atma saldırısını protesto etti. Genel-İş İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Zeynel Yiğit’in de destek verdiği eylemde işçiler işe iade edilmeleri talebinde bulundu.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...