UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çin’de İşçi Katliamı

Patronlar sınıfının ucuz işgücü cenneti Çin’de bir işçi katliamı daha gerçekleşti. 15 milyon kişinin yaşadığı büyük bir liman kenti olan Tiancin’de dün gece kısa aralıklarla iki patlama meydana geldi. Patlayıcı maddelerin gemiye yüklenmesi sırasında gerçekleşen patlamanın nedeni henüz açıklanmadı. Ancak çok açık ki iş güvenliği önlemleri bir kez daha ihmal edildi. Bunun sonucunda en az 50 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin ise yaralandığı söyleniyor. Ölenlerin çoğu liman ve itfaiye işçileri.

Patlamanın şiddeti nedeniyle oluşan sarsıntı kentte bulunan deprem ölçüm merkezinde kayda geçti. Çin deprem merkezinden bir yetkili, ilk patlamanın 3 ton, ikincisinin 21 ton TNT infilakıyla eşdeğer olduğunu söyledi. Çevredeki çok sayıda ev ve işyeri hasar görürken tam olarak ölü ve yaralı sayısı tespit edilememiş durumda. 3 kilometre mesafedeki evlerin bile camlarının kırıldığı ve gökyüzüne doğru 100 metreye kadar alevlerin çıktığı anlatılıyor. Kentte uzun süre elektrik kesintileri yaşanırken, kent merkezindeki metro hatlarının geçici olarak seferlerine ara verdiği duyuruldu. Yangının kontrol altına alındığı ve Tiancin limanının olağan işleyişine devam ettiği açıklandı.

Tiancin’de gerçekleşen facia Çin’de durmaksızın devam eden işçi katliamlarından yalnızca biri. Bir yıl içerinde 68 bin işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği Çin’de Temmuz ayında izinsiz olarak çalışan bir havai fişek fabrikasında gerçekleşen iş kazası sonucu 15 işçi yaşamını yitirmiş, 25 işçi de yaralanmıştı. Yine Temmuz ayında bir ayakkabı fabrikasının çökmesiyle 12 işçi katledilmiş, 33 işçi de yaralanmıştı.

Her yıl on binlerce işçinin iş kazalarında göz göre göre yaşamını yitirmesi patronlar sınıfının umurunda değildir. Çinli, Türkiyeli, Rusyalı, Mısırlı ya da İtalyalı, tüm dünyada işçiler bu katliamların önüne ancak örgütlü mücadeleleriyle geçebilir.

13 Ağustos 2015


...önceki
Umut
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this