UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada Milyonlarca İşçi 1 Mayıs’ta Alanlardaydı 

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta işçiler tüm dünyada alanlardaki yerlerini aldılar. Tüm dünyada işçiler işsizliğe ve yoksulluğa karşı sloganlarını yükselttiler, tasarruf tedbirleri adı altında yapılan saldırıların son bulmasını istediler.

Ekonomik kriz nedeniyle milyonlarca işçinin yaşam ve çalışma şartları, özellikle Avrupa ülkelerinde çok geriye gitmiş durumda. Fabrikalar kapanıyor, işçiler işsiz kalıyor. İşsiz işçilerin sayısı her geçen gün artıyor. Tasarruf tedbirleri adı altında yapılan saldırılarla işçilerin kazanılmış hakları yok ediliyor. Vergiler yükseltiliyor, ücretler düşürülüyor, hayat pahalılığı artıyor. İşçiler, bu 1 Mayıs’ta da patronlar ve onların yanında saf tutan hükümetlerin politikalarını, kapitalist sömürüyü ve savaşı protesto ettiler. Daha iyi yaşam koşulları talep eden işçiler, aynı zamanda işyerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını da talep ettiler.

Bangladeş

Geçtiğimiz günlerde bir binanın çökmesinin ardından 402 işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiş, 2 bin 500 işçi ise yaralanmıştı. Ölenlerin arasında bulunan ve kimliği belirlenemeyen 18 işçi de 1 Mayıs’ta toprağa verildi. Bangladeşli işçiler bu 1 Mayıs’ta ölen kardeşleri için alanlara çıktılar. İşçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemlerinin alınmasını talep ettiler. Feci kazada ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesini, sorumlularınsa cezalandırılmasını istediler.

Kölece çalışma koşullarına, yok sayılmaya, değer görmemeye karşı “Biz Varız!” diyen işçiler, artık böyle katliamlarda ölmek istemediklerini haykırdılar. “Katilleri asın, fabrika sahiplerini asın” sloganlarıyla yürüdüler.  

Filipinler

Manila’da bir araya gelen kitleler iş güvencesi talep ettiler. Sözleşmeli ve geçici işçiliğin kaldırılmasını, kadro güvencesinin verilmesini, ücretlerin yükseltilmesini istediler.

Kamboçya

Başkent Phnom Penh’te bir araya gelen işçiler, asgari ücretin yükseltilmesini talep ettiler. Başkentte 5 bin tekstil işçisi ücretlerinin artırılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sendikalara üye olabilme hakkının tanınması talebiyle 1 Mayıs alanını doldurdular. 

Rusya

1 Mayıs’ta Rusya’da 1,5 milyon kişinin katılımıyla bir yürüyüş gerçekleşti. St. Petersburg’ta gerçekleştirilen yürüyüşte, attıkları sloganlarla işçiler, ekonomik ve siyasal taleplerini haykırdılar. Yapılan konuşmalarda hayat pahalılığına, iş kazalarına ve düşük ücretlere karşı mücadele çağrısı yapıldı. İşçiler, ellerinde işçi sınıfının önderlerinden Lenin resimleri taşıdılar.

Endonezya

Başkent Jakarta’da binlerce işçi başbakanlık sarayının önünde sloganlarıyla toplandılar. On binlerce işçi özellikle Jakarta’nın sanayi bölgelerinde asgari ücretin yükseltilmesini, daha iyi ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep ettiler.

Hindistan

Hindistan’da yüz binlerce işçi alanlara çıkarak protesto gösterileri yaptılar. Pek çok kentte gerçekleştirilen gösterilerde işçiler ve bağlı oldukları sendikalar, 2014’te yapılacak genel seçimler yaklaşırken taleplerini ortaya koydular ve hükümeti protesto ettiler.

Mısır

Mısır’da kadın-erkek yüz binlerce işçi alanlardaki yerini coşkuyla ve mücadele azmiyle aldı. Tahrir Meydanı’nda bir araya gelen kitleler, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri iyi bir ücret, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve sosyal adaletin sağlanmasını istediler. Aynı zamanda örgütlenme özgürlüğü ve grev hakkının da sağlanmasını isteyen işçiler, grev hakkını kullandıkları için tutuklanan işçilerin de serbest bırakılmasını talep etiler.

Çin

Çin’de 1 Mayıs nedeniyle 3 günlük resmi tatil uygulandı. İşçiler, aileleriyle beraber bayramlarını meydanlarda ve parklarda kutladılar. Hong Kong’da 5 bin işçi grevdeki tersane işçileriyle dayanışmak için yürüdü.

İspanya

Madrid’de yürüyen binlerce işçi bayrakları, pankartları ve flamalarıyla kapitalist “reformlar hırsızlıktır”, “tasarruf tedbirleri öldürür” dediler. İspanya’da işsizlik oranı %27’ye yükseldi. Yani 6 milyon işçi işsiz durumda. “Hükümet utanmalıdır” diyen işçiler, “Ekmek ve Adil Bir Ücret” talep ettiler. Büyük şirketleri ve bankaları kurtarmak için harcanan paraların hesabını sordular.

İtalya

İtalya’da da işsizlik yükselmiş durumda. Mart ayında %11’e çıkan işsizlik, özellikle gençler arasında %40’a ulaştı. Şubat ayında yapılan seçimlerin ardından gelen belirsizlik de işçilerin öfkesini arttırdı. Roma’da ve pek çok kentte toplanan işçiler, protesto gösterileri düzenlediler. Ülkedeki emek politikalarına karşı öfkelerini ortaya koydular.

Yunanistan

Yunanistan 1 Mayıs’ı genel grevle karşıladı. Bankalar, hastaneler çalışmadı. Tren ve vapur seferleri iptal edildi. Kamu ve özel sektör kurumları, fabrikalar kapandı. “Köle Olma! Sokaklara Çık!” diyen işçiler, parlamento binası önünde protesto gösterileri yaptılar. Atina’da 50 bine yakın işçinin katıldığı gösteride kemer sıkma politikaları ve yüksek vergiler protesto edildi.

Fransa

Fransa’da 1 Mayıs gösterilerine, başbakanın yeni çalışma yasasının protesto edilmesi damgasını vurdu. Yeni yasa işçilerin kazanılmış haklarını budayacak ve sendikaların gücünü kısıtlayacak. Sosyal güvenceyi, iş güvencesini sınırlayan yasa işçilerin büyük tepkisiyle karşılaştı ve 1 Mayıs gösterilerinde bu yasaya karşı mücadele azmi öne çıktı.

Almanya

Alman Sendikalar Birliği’nin değişik kentlerdeki kutlamalarında yüz binlerce işçi ve emekçi daha iyi iş, daha iyi emeklilik ve sosyal Avrupa sloganlarını öne çıkarttılar. Ücretlerin yükseltilmesi ve sözleşmeli işlerde çalışanlara eşit ücret verilmesi talep edildi. Krize çözüm olarak dayatılan kemer sıkma politikaları protesto edildi.

Portekiz

Portekiz’de ekonomik krizin derinleşmesiyle IMF, Avrupa Birliği ve hükümet, elbirliğiyle işçi ve emekçilerin yaşamlarını giderek daha çok zorlaştırıyorlar. 1 Mayıs’ın arifesinde hükümet daha fazla bütçe kesintisi yapacağını açıkladı. Binlerce işçi ve emekçi Lizbon’da hükümeti ve saldırılarını protesto ettiler. 

Amerika

ABD’de binlerce işçi daha iyi yaşam ve çalışma koşulları talep etti. Göçmen işçilerin oturma ve çalışma haklarının verilmesini istediler. Son beş yılda Amerika’dan bir milyon göçmen işçi sınır dışı edildi. New York’ta Wall Street’i İşgal Et hareketi üyeleri, sendikalar ve göçmen işçiler için mücadele eden gruplar bir araya geldi. Seattle’da polisin göstericilere müdahale etmesinin ardından çatışmalar yaşandı. Ses bombası ve biber gazı kullanan polislere taşlarla karşılık verildi. 18 kişi tutuklandı.

5 Mayıs 2013


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this