UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Eğitim Emekçileri Mücadele Ediyor

Batı Virginia-ABD

ABD’nin Batı Virginia eyaletinde 20 bin öğretmen ve 13 bin okul personeli greve çıktı. 2014 yılından beri maaşlarına zam yapılmayan öğretmenler ve diğer eğitim emekçileri önerilen yüzde iki oranındaki maaş artışını kabul etmediler ve 22 Şubat Perşembe günü greve çıktılar. Eğitim emekçilerinin grevi nedeniyle 680 devlet okulunda yaklaşık on gündür eğitim yapılmıyor. Aynı zamanda anlamlı sınıf dayanışması örnekleri de yaşanıyor. Grevin başladığı günden bu yana öğrenci ve veliler eğitim emekçilerinin grevine büyük destek veriyorlar. Emekçilerin kararlılığı ve sınıf dayanışması karşısında öğretmenlere yapılacak zam oranı teklifi yüzde beşe çıkarıldı. Ama eğitim emekçileri bu zam oranını da yetersiz bulduklarını ifade ettiler.

Amerika’da sağlık sigortası sistemi için işçi ve emekçiler çok büyük paralar ödemek zorunda kalıyorlar. Bir sene içinde yapılan zamlarla birlikte bir ailenin aylık sigorta gideri neredeyse iki katına çıkarıldı. Eğitim emekçileri, grevlerinin sadece maaş artışı için olmadığını, sağlık sigortası sisteminde de iyileştirilmeler yapılmasını istediklerini söylüyorlar. Ayrıca öğretmenler, kendileri dışındaki okul çalışanları için talep edilen yüzde 3’lük zam verilene kadar da mücadelelerine devam edeceklerini vurguluyorlar.

Londra-İngiltere

İngiltere’de yapılmak istenen yeni bir düzenlemeyle akademisyenlerin ve üniversitede çalışan işçilerin emeklilik maaşlarından yıllık yaklaşık 10 bin sterlin kesinti yapılacak. Bu düzenlemeyi kabul etmeyen emekçiler geçtiğimiz haftadan itibaren grevler düzenlemeye başladılar. Toplamda 60 üniversitede 14 gün grev yapmayı planlayan emekçiler geçen hafta iki gün, bu hafta üç gün grev yaptı. 5 Mart’tan itibaren 4 günlük grev yapmayı planlayan eğitim emekçileri son olarak 28 Şubat’ta bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe öğrenciler de büyük bir katılım sağladı. Binlerce işçi-emekçi ve öğrenci sloganlar eşliğinde parlamento binasına yürüdüler. Eğitim emekçileri emeklilik maaşlarına yapılmak istenen bu saldırıyı geri püskürteceklerini söylüyorlar. Eğitim emekçileri, öğrencilerin desteğinin kendilerini daha güçlü kıldığını ve mutlu ettiğini, öğrenciler ise bu sorunun kendilerinin dışında olmadığını ve destek vermeye devam edeceklerini söylüyor.

4 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this