UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

İzocam İşçileri Grevde

İzocam işçilerinin örgütlü olduğu Kristal-İş Sendikası ile patron arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Patronun düşük zam dayatması üzerine işçiler 19 Ocakta greve çıktı. İzocam Ticaret Sanayi A.Ş. şirketinin Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus’taki fabrikalarında çalışan işçiler, davul zurna eşliğinde yaptıkları basın açıklamalarıyla grev kararını uygulamaya koydular. İşçiler, sendikanın örgütlenme sürecinde işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınmasını ve ücret taleplerinin kabul edilmesini istiyorlar.

Kristal-İş Sendikası İzocam’da 2014’te örgütlendiği halde, şirket yönetiminin itirazları nedeniyle yetki süreci 4 yıl gecikti. Sendikal örgütlenmeyi engellemek için işçileri istifa etmeye zorladı, 4 işçiyi de işten çıkardı. Ancak patronun tüm baskılarına rağmen geçen Temmuz ayında işçiler işyerine sendikayı sokmayı başardı.

Kristal-İş Sendikası yaptığı açıklamada, o tarihte başlayan sözleşme görüşmelerinde idari maddelerde anlaşma sağlandığı halde, hak kayıplarının telafi edilmesi ve atılan işçilerin geri alınması noktasında taleplerinin kabul edilmediğini ifade etti. Bunun üzerine grev kararı alındı.

Mersin ve Kocaeli’deki fabrikaların önünde yapılan basın açıklamalarında, İzocam yönetiminin yüzde 20,3 olarak ilan edilen resmi enflasyon oranının bile altında zam teklif ettiği belirtildi. İşçiler patronun yüzde 7’ye karşılık gelen 185 lira zam teklifini kabul etmeyeceklerini dile getiriyorlar.

19 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this