UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Meksikalı Öğretmenler Yeni Eğitim Yasasını Protesto Ettiler

Meksikalı öğretmenler eğitimle ilgili reform adı altında gerçekleştirilen saldırılara karşı Nisan ayının son günlerinde kitlesel eylemler yaptılar. On binlerce öğretmen Meksika’nın birçok şehrinde hükümeti protesto etti. Alışveriş merkezleri önünden kamu kurumlarına kadar pek çok yerde protesto gösterileri düzenlediler. Hükümetin dayattığı yeni yasaya göre, eğitime ayrılan bütçede kesintiler yapılacak. Böylece eğitim sisteminin özelleştirilmesinin önü açılarak işçi ve emekçilerin çocukları birer müşteri haline getirilecek. Öğretmenlerin de birçok hakkı gasp edilecek.  

Öfkeli öğretmenler taşlar, sopalar ve domateslerle donanıp eyalet kongresine de saldırdılar. Oaxaca eyaletinde Eğitim İşçileri Ulusal Sendikası’nın on binlerce üyesi alışveriş merkezlerinin girişlerini bloke ederek, reformların “Meksika’da eğitimin özelleştirilmesinin” bir parçası olduğunu ilan etti. CNTE eğitim işçileri derneğinin yaklaşık 2000 üyesi ise, Meksiko şehrinde topladıkları 140 bin dilekçeyi Yargıtay’a teslim etti. 

Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, eğitim reformunu imzaladı, kongre onayladı. Şimdi tasarının yasa haline getirilmesi bekleniyor. Yeni yasa öğretmenlerin atama değil, mesleki nitelikleri temelinde kiralanabilmesini, geçici süreli işe alınmalarını ve yeni işe başlayacaklara da deneme süresi şartını getiriyor.

7 Mayıs 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this