UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Nursan Çelik İşçileri Hakları İçin Eylemde

Hatay’ın Payas ilçesinde yer alan ve 16 ay önce üretime ara veren Nursan Çelik fabrikası işçileri, fabrikanın yeniden açılması ve ücretlerinin ödenmesi talebiyle 65 metre yüksekliğindeki kuleye tırmandı. 12 işçi kulede, 100’den fazla işçi ise fabrika önünde eylemlerini 5 gündür sürdürüyor.

İşçilerin sigortaları 16 aydır yatmaya devam ediyor. Ancak ücretleri ödenmiyor. İşçiler fabrikada çalışıyor göründükleri için başka yerde iş bulma şansları yok. Fabrika yönetimine tepki gösteren işçiler, kiralarını, faturalarını, geçim masraflarını karşılayamayacak hale geldiklerini ifade ediyor, sorunlarına çözüm bulunmasını istiyorlar.

Nursan Çelik, üretime ara vermeden önce, İstanbul Sanayi Odasının 500 büyük sanayi kuruluşu listesine 1 milyar lirayı bulan cirosuyla 85. sıradan girmişti. 144 milyon dolarlık ihracatıyla en çok ihracat yapan ilk 100 firma arasında yer alıyordu. Hatay’ın en çok vergi ödeyen kurumları listesinde ilk sıradaydı. İşçilerin emeğiyle bu kadar büyüyen fabrika, üretime ara verdiğinde bünyesinde çalışan yaklaşık 900 işçi, açlığa ve yoksulluğa mahkûm edildi.

24 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this