UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Sırbistan’da Fiat-Chrysler Otomobil İşçileri Grevde!

Sırbistan’ın Kragujevac şehrinde bulunan Fiat-Chrysler fabrikası işçileri 27 Haziranda iş bıraktı. 26 Haziranda bir uyarı grevi yapan işçiler, yönetimin sessizliği karşısında süresiz grev kararı aldı. İşçiler, geçinebilecekleri bir ücret istiyor. Son derece kötü koşullarda çalışan işçiler, mücadele etmeden bu koşulların düzelmeyeceğini ifade ediyorlar. Az işçiyle çok iş yapılmasını isteyen Fiat yönetimi, yeterli işçi çalıştırmıyor. Ağır koşullarda uzun saatler çalışmak zorunda bırakılan işçiler ise genç yaşlarında meslek hastalıklarına yakalanıyor. Kışın soğukta yazın ise dayanılmaz sıcakta çalışmak zorunda kalan işçiler, işsizlik şantajıyla yasal mesai saatleri dışında çalıştırılıyor. İşçiler hastalandıkları zaman patronların anlaşmalı olduğu hastanelere gönderiliyor ve hastalıklarını “ispatlamaları” isteniyor.

Fiat işçilerinin başlıca talepleri şu şekilde:

  • Ücretlerin 38.000’den 45.000 dinara çıkması
  • Toplu taşımanın olmadığı çalışma saatlerinde ulaşım ücretlerinin ödenmesi
  • Daha önce üzerinde anlaşmaya varılan ikramiye ödemelerinin yapılması
  • İş yükünden dolayı, işçi sayısının arttırılması

İtalyan menşeli Fiat, Sırbistan’da dış yatırımlar adı altında kurulan fabrikalardan birisi. Ancak Sırbistan’da bu şekilde kurulan fabrikaların maliyetleri devlet bütçesinden karşılanıyor. Devlet fabrikayı kuruyor ve özelleştiriyor. Bununla da yetinmeyen devlet, işçilerin sosyal güvenlik ödemelerini de bütçeden karşılıyor. Buna karşılık Fiat, ödemekle yükümlü olduğu çok sayıda vergiden muaf kılınıyor. Böylece büyük bir maliyetten kurtulan şirket, çok daha fazla kazanç elde ediyor. İşçiler ise daha çok sömürülüyor.

Devlet bu tip özelleştirmeler sayesinde üretimin ve istihdamın artacağını ve ülkenin büyüyeceğini dile getiriyor. Hatta öyle ki, uygulama Sırbistan’daki seçim vaatleri arasında yer buldu. Ancak büyüyen tek şey patronların kârları oldu. İşçilerin bu politikaya karşı tepkileri artıyor. Satın alma gücünün hızla düştüğü ve çalışma koşullarının giderek kötüleştiği şartlara tepki gösteren işçiler, mücadelede kararlı olduklarını belirtiyorlar.

9 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this