UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tutuklu Maruti Suzuki İşçileri İçin Sınıf Dayanışması Büyüyor

Hindistan’daki Maruti Suzuki Otomobil işçilerinin yıllardır süren mücadelesi, tüm baskılara rağmen devam ediyor. 2012 yılında gerçekleşen bir grevde fabrika yöneticileri, grev kırıcıları ve çete üyeleri ile grevci işçiler arasında çatışmalar yaşanmıştı. Yaşanan olayların ardından bir yönetici odasında ölü bulundu ve bu olay işçilerin üzerine yıkıldı. Grevci işçilerin üzerine saldıran ve fabrikayı ateşe veren çete üyeleri ise serbest bırakılarak, ödüllendirildi. 18 Mart 2017’de mahkeme tarafından, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişiye ömür boyu, diğer işçilere de uzun süreli hapis cezası verildi. Maruti Suzuki Şirketine ve diğer patronlara hizmet eden kapitalist sınıf adaletine ve tutuklamalara karşı işçiler, pek çok kez mitingler ve grevler düzenledi.

Gurgaon Bölge Mahkemesinde görülen davada, kararın açıklanmasından kısa süre sonra Maruti Suzuki tesislerinde ve Manesar’da bulunan tedarikçi fabrikalarda çalışan yaklaşık 35 bin işçi bu kararı protesto etti. Fabrika yöneticilerinin tüm tehditlerine rağmen işçiler 1 saatlik iş durdurma eylemi gerçekleştirdiler. İşçiler, yüzlerce ailenin hayatını karartan bu kararın bir an önce bozulmasını talep ediyorlar. Mahkemenin adaletine güvenmeyen işçiler, yargının kapitalistlere hizmet ettiğini belirterek mahkemeyi suçluyorlar. Genel bir işçi muhalefetinin yükselmesinden korkan Bölge Yönetimi ise 25 Marta kadar 5 ya da daha fazla kişinin toplanmasını yasaklayan uygulamalar getirdi. Fakat bu uygulama da işçileri yıldırmaya yetmedi.

Mücadelelerini uluslararası dayanışmayla güçlendirmek isteyen Maruti Suzuki İşçileri Sendikası (MSWU), Hindistan’da ve dünyadaki tüm işçilere ve emekten yana herkese eylem çağrısı yaptı. Sendikanın 29 Mart’ta yayınladığı bildiride şu sözler yer aldı:

“MSWU işçileri hedef alındı. Çünkü 2011’den beri sendikalı işçilerin önderliğinde sendikal haklar ve yasadışı sözleşmeli işçilik sistemine karşı mücadele büyüyor. Maruti CEO’su RC Bhargava’nın kendi sözleriyle bu bir ‘sınıf saldırısı’dır. Bütün işçiler bu haksız kararın, iktidar sahipleri tarafından işçilere bir ‘ders verme’ amacıyla yapıldığını biliyorlar. Onlara göre bu dersin amacı; haklarımız ve haysiyetimiz için mücadele etmekten vazgeçmemiz. Haryana-Rajasthan eyaletindeki Gurgaon-Manesar-Bawal-Neemrana sanayi kuşağındaki mücadeleci işçiler olarak bu düzenin yasalarına riayet etmeyeceğimizi ve kapitalist saldırıya karşı sınıf birliğimizi yükselteceğimizi göstereceğiz.”

Yapılan çağrı üzerine Hindistan’ın birçok yerinde pek çok sektörden işçiler, sınıf kardeşleri için sokaklara çıktılar. Sadece Hindistan’da değil, 30’dan fazla ülkede tutuklu Maruti Suzuki işçileriyle sınıf dayanışması örülüyor. Rusya’dan Hong Kong’a kadar, çeşitli işçi sendikaları ve işçi örgütleri saldırı ve baskı altındaki Maruti işçileri için dayanışma eylemleri gerçekleştirdiler. Egemenlerin de açık açık ifade ettiği şekilde bu bir sınıf saldırısıdır. Patronlar sınıfının saldırısına karşı işçi sınıfının birliğini örelim, ortak mücadelesini büyütelim!

Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadelesi!”

8 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this