UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yine Bangladeş Yine Katledilen İşçiler

Bangladeş Dakka’da bulunan on bir katlı bir kumaş fabrikasında 8 Mayıs akşamı yangın çıktı. Yangında çoğu işçi olmak üzere en az 8 kişi hayatını kaybetti. Yangının neden çıktığı henüz tespit edilemedi. Bangladeş İmalatçılar ve İhracatçılar Birliği, yaptığı açıklamada yangının mesai bitiminden sonra başladığını, fabrikanın kapalı olduğunu söyledi. Ölenlerin arasında kumaş fabrikasının sorumlu müdürü, bir polis memuru ve bir ofis çalışanının da olduğu belirtiliyor.

Diğer taraftan Bangladeş’te Savar’daki Rana iş hanının çökmesinin ardından, kurtarma ekipleri ölü işçilerin bedenlerini binanın altından çıkarmaya devam ediyorlar. Ölen işçi sayısı 912’ye çıktı. Enkaz altından kurtarılan birçok kişinin hastanede tedavileri sürüyor. Tedavi görenlerin kaçının durumunun ağır olduğu, kaçının kurtulacağı ise belli değil. Bangladeş hükümeti 24 Nisandan sonra 18 tekstil fabrikasını kapattırdı. Müfettişlerin incelemesinden sonra 6’sı yeniden açıldı.

Son dönemlerde Bangladeş’te yaşanan felaketlerin ardı arkası kesilmiyor. Artık işçilerin ölüm haberlerini almak istemiyoruz. Değil 900, artık bir işçi kardeşimizin dahi burnunun kanamasını istemiyoruz. Artık patronlar için ölmek istemiyoruz!

9 Mayıs 2013


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this