Buradasınız
12 Eylül Davası İçin Basın Toplantısı
Taksim Hill Otel’de, 4 Nisanda Ankara’da görülecek olan 12 Eylül davası nedeniyle bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Derneğimiz UİD-DER’in de yer aldığı basın toplantısına birçok sivil toplum örgütü katıldı. 12 Eylül rejiminin baş aktörleri olan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılanmasının yetmeyeceği, tüm sorumlularıyla birlikte TÜSİAD’ın da yargılanması gerektiğinin söylendiği toplantıda, çeşitli demokratik kitle örgütü temsilcileri ve 12 Eylül rejimi mağdurları söz alarak düşüncelerini ifade ettiler.
12 Eylül sürecinde eşi işkencede katledilen bir darbe mağduru, bütün darbecilerin yargılanmasını ve herkesin Ankara’daki duruşmaya gelmesini istediğini söyledi. HDK’dan Ferhat Tunç konuşmasında AKP’nin darbe sorumlularını yargılamak konusunda samimi olmadığını, gelinen bu aşamanın ileriye taşınması için davanın sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı. Sosyal Demokrasi Vakfı’ndan (SODEV) Erol Kızılelma, demokrasi kültürünün ancak 12 Eylül rejimiyle hesaplaşarak mümkün olacağını söyledi. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nden Tahsin Yeşildere, “AKP hükümeti iki kişiyi yargılamakla 12 Eylül’ü yargıladım diyemez. Biz, o dönemin tüm sorumlularıyla birlikte yargılanmasını istiyoruz” dedi. İnsan Hakları Derneği’nden Abdulbaki Boğa, “15. madenin kaldırılması bir yanılsama yaratmamalı çünkü 12 Eylül’ün eseri YÖK ve gerici yasa halen devam etmektedir” biçiminde görüşlerini ifade etti. Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği’nden (ADAM-DER) bir temsilci, bütün darbecilerin yargılanması için mücadele çağrısı yaptı. Sine-Sen’den Yusuf Tozpembe de tüm darbecilerin yargılanması için “hükümette değil, kendi gücümüzde çareyi bulmalıyız ve davanın takipçisi olmalıyız” ifadesini kullandı.
Derneğimiz UİD-DER adına yapılan konuşmaya, “12 Eylül ilk olarak kimi vurdu, nereye saldırdı” sorusuyla başlandı. Temsilcimiz konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yargılamayı sadece yüreği yanan insanlar istiyor. O dönemde 86 bin işçi grevdeydi. TÜSİAD darbe öncesi gazetelere tam sayfa ilanlar vererek darbeyi ilan etmişti. Çünkü TÜSİAD sermayenin yoğunlaştığı bir yerdi, çünkü TÜSİAD’ın darbeye ihtiyacı vardı. İşçilerin mücadelesini kırmak, grev çadırlarını sökmek, mücadeleci sendikaları kaldırmak istiyordu. Çünkü işçi sınıfının denetimi sendikalardaydı. Ama bugün burada sendikacılar yok. Tüm olumsuzluklara rağmen işçi sınıfı ayağa kalkmayı başaracaktır. Şu anda biz ne kadar çok basınç uygularsak bu davanın lehimize sonuçlanması o kadar mümkün olur. İşçi sınıfı 12 Eylül’ün hesabını mutlaka sormalıdır.”
4 Nisandaki davaya yapılan çağrı ile toplantı sona erdi.
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...