Buradasınız
3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü Eylemleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin bir araya gelerek oluşturduğu “İş Cinayetlerini, İşçi Katliamlarını Durduralım Platformu” 3 Martta iş cinayetlerine ve işçi katliamlarına dur demek için Türkiye’nin 40 noktasında basın açıklamaları ve yürüyüşler gerçekleştirdi. 3 Mart 1992’de, Zonguldak Kozlu’da 263 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın yıldönümü dolayısıyla ilan edilen “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü”nde yapılan eylemlerle, iş kazalarına ve iş cinayetlerine karşı bir imza kampanyası başlatıldı.
İstanbul
İstanbul’da Beyoğlu Tünel’de bir araya gelen platform, gerçekleştirdiği basın açıklaması ve yürüyüş ile iş cinayetlerine dikkat çekti. Sırasıyla TTB, TMMOB, KESK ve DİSK adına konuşan sözcüler, son yıllarda artan iş kazalarına ve işçi katliamlarına dikkat çekerek iş cinayetlerine karşı mücadeleyi yükseltme ve başlatılan kampanyayı büyütme çağrısı yaptılar. Yapılan konuşmaların ardından TMMOB İKK sözcüsü Süleyman Solmaz ortak basın açıklamasını yaptı. Solmaz açıklamada; Soma’da, Ermenek’te, Davutpaşa’da, Mecidiyeköy’de farklı sebeplerden canlarını veren işçileri katleden asıl sebebin sermayenin kâr hırsı ve uygulanan neo-liberal politikalar olduğunu ifade etti. İş sağlığı ve işçi güvenliğinin önemini vurgulayan Solmaz, şöyle devam etti: “İş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimleri, çalışma koşullarının ağırlaşması, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırmanın yaygınlaştırılması, sosyal güvenlik ve güvenceden yoksun kayıt dışı işçilik ve çocuk işçi çalıştırma, yasal düzenlemelerdeki yanlışlıklar iş cinayetlerinin başlıca nedenleridir.”
Basın açıklamasının ardından kampanyaya ilişkin bir forum yapmak ve imza kampanyası için hazırlanan bir dakikalık kısa filmi izlemek üzere Karaköy’de bulunulan İnşaat Mühendisleri Odası’na bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca “İş Kazası Değil İş Cinayeti”, “Soma, Torun, Ermenek Sorumlusu Hükümet”,” İnsanca Bir Yaşam İstiyoruz”, “İç Güvenlik Değil İş Güvenliği!” sloganları atıldı.
Ankara
18.30’da Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen kitle Madenci Heykeli’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında “İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor”, “Hırsız, Katil AKP”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz” sloganları atıldı. Basın açıklamasına mücadele örgütümüz UİD-DER de katıldı.
Madenci Heykeli’ne gelindiğinde basın açıklamasını okuyan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel,ilk olarak 3 Mart’ın Zonguldak Kozlu’da 263 maden işçisinin katliamının yıldönümü olduğunu hatırlattı. “3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’nde iş cinayetlerine bir kez daha dikkat çekmeye çalışıyoruz” diyen Yüksel, şöyle devam etti: “Kimi zaman ‘ölçülmeyen karbon monoksit oranı’, kimi zaman ‘bakımı yapılmayan cephe asansörü’ bazen ‘kapatılmayan inşaat boşluğu’ bazen de ‘çadırdaki elektrik kaçağı’ olarak karşımıza çıkan, oysa asıl nedeni yıllardır uygulanan neoliberal politikalar olan iş cinayetlerinde her yıl ortalama 1500 emekçi hayatını kaybederken, binlercesi iş göremez duruma gelecek derecede sakatlanıyor. İşçi Sağlığı ve Güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. Bu alana ilişkin göstergeler temel insan hakları, çalışma yaşama ve ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin en önemli göstergelerin başında gelmektedir. İş cinayetleri ne kader ne de fıtrat; iş cinayetleri engellenebilir. Yeter ki bilimin ve tekniğin gereği yapılsın. Yeter ki taşeron düzeni, güvencesiz çalıştırma son bulsun, sendikal haklar tanınsın. Yeter ki her çalışmanın öznesi insan ve yaşam olsun.”
Basın açıklaması okunduktan sonra 3 Mart 1992 de Zonguldak Kozlu’da katledilen 263 maden işçisi için saygı duruşunda bulunuldu ve eylem sona erdi.
- Hendek Katliamının Dördüncü Yılında Ailelerin Adalet Arayışı da Yası da Sürüyor!
- Güney Kore’de Fabrika Yangını: Kâr Hırsı Öldürüyor
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- Soma’nın 10. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız!
- Soma Katliamının 10. Yılında Eylemler
- Soma’dan Bugüne Acımız ve Öfkemiz Büyüyor!
- Amasra Maden Katliamı Davasında 3 Tutukluya Tahliye
- 28 Nisan: Yaşamak İçin Örgütlen!
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- Gayrettepe’de 29 İşçinin Ölümü Protesto Edildi
- Beşiktaş’ta İşçi Katliamı: 29 İşçi Hayatını Kaybetti
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İş Kazaları Kader Ya da Fıtrat Olamaz
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Öğrenci Olmak: KYK Kredisi ve Motokuryelik
- İSİG Meclisi: Son 11 Yılda 671 Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti
- 2023’ün İş Cinayetleri Bilançosu: 1932 Can!
- Çocuklarımızın Canı Hiçe Sayılıyor
- Yangın Değil İhmal Can Aldı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...