Buradasınız
Ama Futura Form İşçileri Mutsuz!
Gebze’den bir petrokimya işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz günlerde Polin Grup’a bağlı olan Futura Form fabrikasında çalışan işçiler, iki aydır ücretlerini alamadıkları için iş durdurdular. Futura Form yönetimi işçilerin hakkını vermek yerine iş bırakanların yerine başka işçiler getirdi. İş bırakan işçileri zorla yıllık izne çıkardı.
Polin Grup, 100’den fazla ülkeye ihracat yapmakla övünen ve amacının öncelikle insanlara, topluma fayda sağlamak olduğunu ve bunun için su kaydırakları, eğlence parkları ürettiğini iddia eden bir şirketler grubu. Bu grup, amacının, çocukları, insanları, şehirleri mutlu etmek ve kolektif bir eğlence sağlamak olduğunu söylüyor. İnsanları birbirine yakınlaştırmaktan, paylaşımı, mutluluğu arttırmaktan bahsediyor. Ama şirketin dünya lideri olmasını sağlayanlar, yani gece gündüz demeden çalışan, alın teri döken işçiler mutsuzlar. Çünkü çalıştıkları halde ücretlerini alamıyorlar, açlığa mahkûm ediliyorlar! Evlerine, çocuklarına ekmek götüremiyorlar. Yılda milyonlarca dolar kazanan ve bununla övünen şirket, bu milyonların yanında lafı bile olmayacak işçi ücretlerini kendi çalışanlarına, asıl üretenlere, yani işçilerine gelince çok görüyor. Buna rağmen şirket yöneticileri “insan mutluluğu için çalışıyoruz” söylemini reklamlarda, katıldıkları uluslararası söyleşilerde ve dergilerde bolca dillendiriyorlar. Bu söylemlerle aslında ne kadar ikiyüzlü olduklarını da kanıtlamış oluyorlar.
Evet, üretilen eğlence parkları eminiz ki insanları eğlendiriyordur ama biliyoruz ki kapitalistler için önemli olan tek şey kâr etmek ve daha fazla para kazanmaktır. İnsanların mutluluğunu düşündükleri ise koca bir yalan. İnsanların mutluluğu için çalıştıklarını söyleyenler sıra bu fabrikalarda alın teri döken işçilere geldiğinde hiç de o işçilerin mutluluğunu düşünmüyorlar. Oysa işçiler sadece maaşlarının ödenmesini istiyorlar. Çocukların mutluluğundan söz edenler maaş alamadığı için evine ekmek götüremeyen anne ve babanın çocuklarını hiç düşünüyorlar mı acaba?
Hayatın gerçekleri patronların kurduğu süslü sözlerdeki gibi değil. Futura Form işçilerinin yaşadıkları bunun bir kanıtıdır. Gerçekler Polin Grup’un, bünyesindeki şirketlerin ve Futura Form patronlarının ne kadar ikiyüzlü olduğunu haykırıyor. Gelin sermayenin yalanlarını, birlik ve dayanışmayla, grevlerle, direnişlerle alaşağı edelim. Gelin işçiler olarak nerede haksızlığa uğruyorsak orada birleşelim.
Adu: Bir Çocuk ve Mültecilik
“Bana Savaş Deme”
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...