Buradasınız
Ankara, Gebze ve Sefaköy’de Açılış Şenlikleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“İşçilerin Sorunlarına Kim Sahip Çıkacak?” başlığıyla gerçekleştirilen şenliğe, çocuklarıyla ve işleriyle birlikte katılan işçilerin yanı sıra, genç işçilerin yoğun katılımı dikkat çekti. Gebze’deki açılış şenliğine çok sayıda işçinin yanı sıra, Feniş’te kıdem ve ihbar tazminatları için direnişte olan işçiler ve Genel-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mahmut Şengül katıldı. İranlı mülteci ve göçmen sosyalist işçiler, hakkını arayan tekstil işçileri, çok sayıda fabrikadan işçiler ve aileleri Sefaköy temsilciliğimizde UİD-DER şenliğinin coşkusuna ortak oldular. Aynı saatlerde Ankara’da gerçekleştirilen şenliğe, yine sağlık, eğitim, gıda, metal, hizmet, inşaat sektöründen işçiler, taşeron işçiler ve market işçileri katılarak moral buldular.
Gebze’de etkinliğin başında Feniş işçileri adına bir konuşma yapıldı. Direniş süreçlerini anlatan bir Feniş işçisi, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Feniş alüminyum işçileri olarak 52 gündür işyerini işgal ettik ve direniş yapıyoruz. Direnişimizi haklarımızı alana dek sürdüreceğiz. Fabrikamız kapatıldı, bizler açlıkla, yoksullukla mücadele ederken, işveren rahat içinde yaşıyor ve sistem kendisini koruyor. Yasalarla güvence altına alındığı söylenen işçi haklarımızı gasp ediyor. Bu onurlu ve haklı mücadelenin emek dayanışmasıyla kazanılacağını biliyor ve siz sınıf kardeşlerimizi mücadelemize omuz vermeye çağırıyoruz.”
Feniş işçilerinin çağrısı coşkulu alkışlarla karşılandı. Bu coşku etkinlik boyunca artarak devam etti. Sinevizyon eşliğinde yapılan sunumda UİD-DER’in, işçi sınıfının can yakan sorunlarına karşı başlattığı kampanyalardan görüntüler yer aldı. Sunuma UİD-DER Müzik Grubunun şarkıları ve şiirler eşlik etti. Derneğimizin geçtiğimiz dönemde yürüttüğü çalışmalara da yer verilen şenlikte, yeni dönemde yapacağımız çalışmaların daha yoğun olacağı vurgusu yapıldı.
İmza stantlarında tanıştığımız ve derneğimize ilk defa gelen onlarca işçi, daha önce işçilerin sorunlarını anlatan bir etkinliğe katılmadıklarını, burada olmaktan çok memnun olduklarını başka çalışmalara da gelmek istediklerini söylediler. “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyası ile tanıştığımız ve etkinliğimize katılan genç işçiler, etkinlik boyunca derneğimizin diğer çalışmalarını görme fırsatı yakaladılar.Tüm etkinlik boyunca işçilerin sorunlarının çözülebilmesi için ihtiyaç duyulan şeyin örgütlenme ve dayanışma olduğu ifade edildi. Etkinlik hep birlikte coşkuyla söylenen ve işçilerin mücadelelerini anlatan şarkılarla bitti. İşçi sınıfının birlik ve dayanışması için mücadele veren UİD-DER’in çalışmalarını daha da büyütüp güçlendirmek üzere çağrı yapıldı.
Etkinlik sonunda tüm temsilciliklerde halaylar çekildi, çaylar yudumlandı ve sohbetler edildi. Etkinlik boyunca verilen birlik ve dayanışma mesajı sohbetler sırasında sık sık dile getirildi. Örgütlü işçilerin kendilerini yalnız hissetmedikleri, zorluklara daha kolay göğüs gerebildikleri vurgulandı.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...