Buradasınız
Bir Kepazelik Üzerine
İstanbul/Sancaktepe’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
15 Ekimde Bartın Amasra’da TTK’ya bağlı maden ocağında meydana gelen patlamada 41 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti. O gün yaşananları hatırlayalım. 15 Ekim akşamı… Rejimin medya yüzü A Haber maden ocağının önünde canlı yayın yapıyor. 28 madencinin cansız bedenine ulaşılmış, haber alınamayan madenciler var, arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Aşağıda cehennem, aşağıda ölüm var… Bu sırada spiker Çinli mühendise soruyor: “Yediğimizi paylaşıyoruz diyorsunuz, aile olduk diyorsunuz biraz anlatır mısınız? Aşağıda nasıl bir hava var?” Yukarıda sevdiklerinden gelecek haberi bekleyen gözü yaşlı eşler, çocuklar, anneler, babalar, kardeşler… Bir daha asla sarılamayacaklarının, hasret gideremeyeceklerinin korkusuyla yürekleri tetikte, gözleri madenin ağzında… Spiker devam ediyor: “Aileniz Çin’de mi? Nasıl hasret gideriyorsunuz? Özlem var mı? Çocuklarınız var mı?”
Tam bir kepazelik, utanmazlık, vicdansızlık, ikiyüzlülük… Amaç ne? İnsanların acılarını, ilgisini bu faciadan uzaklaştırmak, oyalamak… İşçilerin gözlerine perde indirmek, gerçeklerin üzerini örtmek… Bu facianın neden yaşandığı sorgulanmasın, sorulması gerekenler sorulmasın ama görmezden gelinemeyecek bir facianın haberi yapılmadı da denilmesin. Tüm dertleri nemalandıkları, devlet kaynaklarını yağmalamalarına olanak veren tek adam rejimini masum göstermek, korumak! Zerre kadar vicdan azabı çekmiyorlar, insanların acılarını umursamıyorlar. İnsanlar tepkilerini, öfkelerini bu düzene yöneltmesinler diye yapmayacakları kepazelik yok.
Ama o kadar rezilliğe başvurmalarına rağmen gerçekler birer birer ortaya çıkıyor. Sansüre, tehditlere rağmen insanların konuşmasını, sorgulamasını engelleyemediler. Ne yazık ki bugün işçi sınıfı hesap sorabilecek bir örgütlülüğe sahip değil. Bu katliamların yaşanmasının nedeni de örgütsüzlüğümüz. Ama elbette devran dönecek, ölen işçi kardeşlerimizin hesabını soracağımız günler de gelecek. İşte o zaman insan kılığındaki bu sırtlanlar kaçacak delik arayacaklar!
DİSK: “Bartın İçin Meydanlardayız”
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Hendek Katliamının Dördüncü Yılında Ailelerin Adalet Arayışı da Yası da Sürüyor!
- Güney Kore’de Fabrika Yangını: Kâr Hırsı Öldürüyor
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- Soma’nın 10. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız!
- Soma Katliamının 10. Yılında Eylemler
- Soma’dan Bugüne Acımız ve Öfkemiz Büyüyor!
- Amasra Maden Katliamı Davasında 3 Tutukluya Tahliye
- 28 Nisan: Yaşamak İçin Örgütlen!
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- Gayrettepe’de 29 İşçinin Ölümü Protesto Edildi
- Beşiktaş’ta İşçi Katliamı: 29 İşçi Hayatını Kaybetti
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İş Kazaları Kader Ya da Fıtrat Olamaz
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Öğrenci Olmak: KYK Kredisi ve Motokuryelik
- İSİG Meclisi: Son 11 Yılda 671 Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti
- 2023’ün İş Cinayetleri Bilançosu: 1932 Can!
- Çocuklarımızın Canı Hiçe Sayılıyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...