Buradasınız
Çerkezköy’de Patlama Sonrası Kimyasal Sızıntı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Boytek fabrikasında, bir kazanda meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. Çevreye yayılan dumanla birlikte kimyasal maddenin kokusu da yayıldı. Kimyasal sızıntı nedeniyle çevre fabrikalardaki işçiler evlerine gönderildiler. Kimyasal sızıntıdan zehirlenen 160 işçi hastaneye kaldırıldı. Boytek fabrikasında çeşitli sektörlerde kullanılmak üzere reçine üretimi yapılıyor.
Çerkezköy Organize Sanayi müdürlüğü, mesajlarla kimyasal sızıntı konusunda tüm çalışanları uyardı. Bebekli kadın işçilerin bebeklerini emzirmemeleri konusunda dikkatli olmalarını söyledi.
Patlama sonrası çevreye yayılan koku, çevre fabrikalarda çalışan işçilerin genizlerini yakacak kadar etkiledi. Yaklaşık 15 fabrikanın gece ve sabah vardiyalarında çalışan binlerce işçi tahliye edilerek evlerine gönderildi. Bölgeye yakın okullardaki öğrenciler de teneffüse çıkarılmadı.
Evrensel’de konuyla ilgili yayınlanan habere göre, bazı fabrikalarda ise işçiler kokudan etkilenmelerine rağmen çalışma devam etti.
Patlamayla birlikte çevreye yayılan kimyasal maddenin rüzgârın etkisiyle yayıldığı ve Çorlu’ya kadar yerleşim alanlarını tehdit ettiği belirtiliyor. Çok sayıda fabrikada işçilerin genizlerinin yanması nedeniyle evlerine gönderilmelerine karşın, Tekirdağ Valiliği “çevreye ve insan sağlığına zarar verecek herhangi bir maddeye rastlanmadığını” iddia etti. Valilik iddiasını AFAD ölçümlerine dayandırdı.
Fabrikanın kimyasal atıklar konusundaki sicili bozuk
Geçen Şubat ayında bir kamyon taşıdığı kimyasal atığı kaçak olarak kanalizasyona dökmüş, haftalar boyunca çevreye kötü koku yayılmıştı. Mahalledeki ilkokulda okuyan öğrenciler, aileleri tarafından bir süre okula gönderilmemişlerdi. Bazı öğrenciler ise bu süre boyunca maskeyle okula gidip dönmüşlerdi.
Yapılan analiz sonucunda atığın Boytek fabrikasına ait olduğu 10 gün sonra anlaşıldı. Öğrenci velileri firmaya o günlerde tepki göstermiş, resmi makamlar sorumluların cezalandırılması için gerekli girişimleri yapacaklarını ifade etmişlerdi. Ancak aradan 2 ay gibi kısa bir süre geçtikten sonra benzer bir olayın yaşanmış olması, gerekli önlemlerin hâlâ alınmadığını, fabrika sahibinin tepkilere rağmen bildiğini okumaya devam ettiğini gösteriyor.
Boytek kendi internet sitesinde çevreye duyarlı bir kuruluş olduğunu şu sözlerle iddia ediyor:
“Boytek çevre duyarlılığını sadece endüstri için değil her birey için bir görev olarak görür. Kurulduğu ilk günden bu yana çevre duyarlılığını hep ön planda tutan Boytek, ürün ve hizmet kalitesine yönelik yatırımlarının yanı sıra, çevreyi koruma yatırımlarını da istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Bunun göstergesi olarak 2009 yılından beri ISO 14001 belgesine sahiptir. Çevre politikamız Kalite bölümünde yer almaktadır.”
Bu sözler, kısa aralıklarla gerçekleşen iki olay tarafından yalanlanmıştır. Firma, işçilerinin ve çevredeki tüm emekçilerin sağlığını tehlikeye atıyor. Art arda gerçekleşen bu iki olaya rağmen gerekli adımların atılmamış olması, hükümetin de işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda samimiyetini tekrar gözler önüne sermiştir.
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...