Buradasınız
Çıkışsızlık Sarmalındaki Gençler
Avcılar’dan bir genç
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ömrünün baharındaki gençlerin geleceğe dair umutlarını kaybedecek, hayatına son verecek raddeye gelmesi ve intihar etmesi gençliğin bugün içine itildiği çıkışsızlığın en çıplak göstergesidir. Son bir ayda Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda kalan üç üniversite öğrencisi tüm çıkış yollarının kapandığını düşünerek yaşamlarına son verdi.
22 Ocakta Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan ve KYK’ya bağlı Işıklı Kız Yurdunda kalan Ceysu Sıla Alkaya kendini ranza demirine asarak hayatına son verdi. 5 Şubatta ise Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisi Ömer Can Demir kaldığı Fatih Sultan Mehmet (FSM) Erkek Öğrenci Yurdunda, banyoda kendini asarak hayatına son verdi. 28 Şubatta ise yine YTÜ FSM Erkek Öğrenci Yurdunda kalan bir genç 8. kattan atlayarak yaşamına son verdi. FSM yurdunda yaşanan intiharlarla ilgili protesto gösterisi gerçekleştiren üniversite öğrencileri öfkelerini dile getirdiler. Bu intiharlar egemenler tarafından her zamanki gibi münferit olaylar olarak gösteriliyor. Her zamanki gibi psikolojik nedenlere bağlanıyor. Oysa gençlerin psikolojisini bozan da intiharları yaygınlaştırıp münferit olmaktan çıkaran da kapitalist düzendir.
Sınav maratonuyla ömür tüketmekten, hayat pahalılığından, kalacak ev veya yurt bulamamaktan, arkadaşlarıyla bir tiyatroya, sinemaya gidememekten, kendilerini özgürce ifade edememekten, işsizlik kaygısından bunalan gençler varoluşsal sorunlar yaşıyorlar. Önlerinde karanlık bir gelecek olduğunu düşünüyorlar. Tüm bunların sonucunda umutsuzluğa gömülüyorlar, intihar ediyorlar. Fakat yaşanan bu kötü tablonun sebebi yaşadığımız kapitalist sistem ve kapitalist sistem insanlığın ebedi kaderi değildir. Bu gerçeği fark eden ve kapitalizmi yıkmak için işçi sınıfının saflarında mücadeleye atılan gençlerin ümitsiz olması, psikolojilerinin bozulması düşünülemez. İşçi sınıfının saflarında, işçi sınıfı ile birlikte mücadeleye atılan gençler kapitalizmin karanlığını dağıtabilir. Ancak o zaman gençler olarak yaşadığımız bu sorunlar son bulur.
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...