Buradasınız
Davutpaşa’da Toplu İşçi Katliamı
İstanbul’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Kapitalist sistem işçi ve emekçilerin canını almaya devam ediyor. İş kazalarından, meslek hastalıklarından, yangınlardan ve patlamalardan kaynaklı ölümler durmuyor. Bursa ve Ümraniye derken şimdi de Davutpaşa’da onlarca işçi öldü. Daha doğrusu patronların kâr hırsı yüzünden öldüler. Ucuz işçilik, ucuz kira, ucuz malzeme, ucuz işçi hayatları!
Davutpaşa’da ruhsatsız bir imalathanede meydana gelen patlama sonrasında 22 işçi hayatını kaybetti. 170’in üzerinde yaralı var. İşçilerin kimisi patlama sırasında, kimisi çıkan yangını seyrederken, kimisi de tesadüfen patlama anında sokaktan geçerken öldü. Bina ruhsatsız, işyerinin kaydı yok, işçilerin kaydı yok. Öyle ya, nasıl olsa hesap soran yok.
Patlama sonrasında binanın iki katı tamamen çökmüş, deprem görüntülerini aratmayan enkaz tüyler ürpertiyor. Etrafta demirler, kocaman beton parçaları, camlarda etrafı seyreden, “sıra bana ne zaman gelecek acaba” ya da “ölen ben de olabilirdim” diye şaşkın gözlerle bakan işçiler. Haber yapmak için pusuya yatmış canlı yayın araçları, sıra sıra polisler, siren sesleri. Etrafta bekleyen sessiz bedenler.
Patlamanın olduğu gün hemen her olayda olduğu gibi devlet erkânı Davutpaşa’ya akın etti. Açıklamalar yapıldı ve timsah gözyaşları döküldü. Gün geçiştirildi ve görev tamamlandı. Bir kez daha pişkince açıklamalar yaptılar. Örneğin, Büyükşehir Belediye Başkanı utanmadan bu tür işyerlerini “vatandaş”ların ihbar etmesi gerektiğini söyledi. Bunu gerekçe göstererek faturayı kaşla göz arasında yine işçi ve emekçilere kesti.
Davutpaşa’da patlamanın olduğu bölgede çeşitli sendikalar, demokratik kitle örgütleri yaşananlara karşı öfkelerini dile getirdiler. 1 Şubat tarihinde saat 12:30’da ardı ardına iki basın açıklaması gerçekleştirildi. İlk basın açıklaması Tekstil-Sen’in çağrısıyla ve çeşitli sendikaların katılımıyla yapıldı. Ardından KESK Şubeler Platformu adına bir basın açıklamasında bulunuldu. Basın açıklamasına DTP milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı ve faciaya sebep olanları kınadı. Basın açıklamasında, işçiler, bu yaşananların kaza değil katliam olduğunu, işyerlerinin denetlenmediğini, faillerinin belli olduğunu ve yargılanmaları gerektiğini dile getirdiler. Basın açıklaması esnasında o bölgede örgütlü olan işyerlerinin sendika temsilcileri adına bir işçi de konuşma yaptı. Patlamanın olduğu bölgede pek çok işyerinin ruhsatsız olduğunu, işçilerin sosyal güvenceden yoksun çalıştığını belirtti. Bu kuralsızlık, keyfiyet ve ölümlerle ancak örgütlenerek mücadele edilebileceğini ifade etti. Konuşmalar ve basın açıklaması esnasında pek çok sloganla yaşanan felâket protesto edildi. “Tabut değil iş güvencesi” sloganı ise yaşanan facia karşısında en somut talebi ifade ediyordu.
Kapitalistlerin kâr hırsı işçilerin canını almaya devam ediyor. Bu kâr hırsı hiçbir şeyde sınır tanımıyor. İşyerlerinde ruhsat yok! İşçiler sigortasız! Ama patronların kârı maksimum! İşte kapitalizm budur. Bu vahşet, işçi ve emekçilerin kanıyla sulanan kapitalist sistemin ürünüdür. Topluca katledilen işçiler son yolculuklarına uğurlandılar. Geride, bitmek bilmeyen saatler boyunca, tabutluk gibi işyerlerinde, insanlıktan çıkaran iş koşullarında, örgütsüz, sosyal güvencesiz, sadece karın tokluğuna çalışan yüz binlerce örgütsüz işçi bırakarak göçüp gittiler. Onlar göçüp gittiler ve bizi duymuyorlar. Ama biz onları duyalım ve onları gencecik yaşlarında katleden, işçileri acı ve gözyaşına boğan kapitalist sistemi yerle bir edelim!
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...