Navigation

Buradasınız

Direnişçi İşçiler “Direnç, Sabır, Mücadele” Belgeseli Etkinliğinde Buluştu!

Dayanışma TV’nin hazırladığı “Sendikal Haklar Saldırı Altında: Direnç, Sabır, Mücadele” belgeselinin ilk gösterimi 22 Aralıkta UİD-DER’in Gebze temsilciliğinde yapıldı. Coşkulu geçen etkinliğe, Dayanışma TV emekçileri, direnişteki Cargill, Saica Pack işçileri ve grevdeki Düzce Cam işçileri, Tekgıda-İş Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, Selüloz-İş Sendikası Uzmanı Aykut Günel, Düzce Kristal-İş Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar, Kristal-İş Sendikası Uzmanı Kemal Karakaya katıldılar. Ayrıca Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, Petrol-İş Gebze Şube Sekreteri Şivan Kırmızıçiçek, Tekgıda-İş Sendikası Gebze Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, Birleşik Metal-İş Gebze Şube yöneticileri, çeşitli fabrikalardan işyeri temsilcileri, işçiler ve öğrenciler de belgesel gösterimine katılarak direnişçi işçilerin yanında yer aldılar.

Dayanışma TV’nin hazırladığı “Sendikal Haklar Saldırı Altında: Direnç, Sabır, Mücadele” belgeselinin ilk gösterimi 22 Aralıkta UİD-DER’in Gebze temsilciliğinde yapıldı. Coşkulu geçen etkinliğe, Dayanışma TV emekçileri, direnişteki Cargill, Saica Pack işçileri ve grevdeki Düzce Cam işçileri, Tekgıda-İş Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, Selüloz-İş Sendikası Uzmanı Aykut Günel, Düzce Kristal-İş Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar, Kristal-İş Sendikası Uzmanı Kemal Karakaya katıldılar. Ayrıca Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, Petrol-İş Gebze Şube Sekreteri Şivan Kırmızıçiçek, Tekgıda-İş Sendikası Gebze Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, Birleşik Metal-İş Gebze Şube yöneticileri, çeşitli fabrikalardan işyeri temsilcileri, işçiler ve öğrenciler de belgesel gösterimine katılarak direnişçi işçilerin yanında yer aldılar. Belgesel gösteriminin ardından topluca Trelleborg grevine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirildi.

“Sendikal Haklar Saldırı Altında: Direnç, Sabır Mücadele” Belgeselinin Galası Coşkuyla Gerçekleştirildi

Etkinlik, tüm konukların işçi sınıfının birlik, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla selamlanmasıyla başladı. Galaya katılamayan Sibaş Gıda işçilerinin gönderdiği dayanışma mesajı okundu. Etkinlikte yapılan sunumda, işçi sınıfının safında duran Dayanışma TV’nin çok anlamlı çalışmalar yaptığına, haber video ve belgeselleriyle işçi sınıfının mücadelesini yansıtıp güçlendirdiğine değinildi. İşçi sınıfının medyası olmadan yürüttüğü mücadelelerin eksik kalacağı belirtilerek, Cargill, Sibaş, Saica Pack, Düzce Cam ve İzmir Aliağa’da süren işçi direnişlerinin anlatıldığı belgeselin çok kıymetli olduğunun altı çizildi. Sunum şöyle devam etti: “Beş ayrı direnişin hikâyesini, direnişe geçen işçilerin dönüşümünü ve kararlılığını yansıtan Direnç, Sabır, Mücadele belgeselinin tüm işçilere ulaşması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden önümüzdeki günlerde derneğimizin tüm temsilciliklerinde gösterimler yapacağız. İlk gösterimin çeşitli grev ve eylemlerin sürdüğü Gebze gibi bir işçi kentinde yapılması bizim için çok anlamlıdır. Bugün işçi sınıfının televizyonu Dayanışma TV’yi ve direnişçi işçileri ağırlamaktan son derece mutluyuz.” Belgeselin gösterimine geçilmeden önce, mücadele şarkıları ve şiirleri okundu. Yeni bir mücadele yılına hazırlanırken, UİD-DER Müzik Topluluğu’nun seslendirdiği mücadele şarkıları ve okunan mücadele şiirleri tüm katılanlara coşku, umut ve azim verdi.

Belgeseli hazırlayan Dayanışma TV’nin temsilcisi yaptığı konuşmada, direnişçi işçileri selamladı ve üretilen belgeselin işçilere ulaşmasına imkân sağladığı için UİD-DER’e teşekkür etti. Dayanışma TV temsilcisi şöyle konuştu: “Sermaye medyası işçi sınıfının mücadeleleri söz konusu olduğunda kör, sağır ve dilsizi oynuyor. Gerçeğin içinden sınıfın penceresinden şiarıyla yola çıkarken, mücadeleci işçilerin yanında olacağımızı, onların sesi olacağımızı söyledik. Ne mutlu ki bunu devam ettiriyoruz. UİD-DER o günden bugüne çalışmalarımızın yanında yer aldı, bize destek verdi. Grev ve direnişlerin dayanışmayla başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Direnişçi işçilerin mücadelelerine katkı sunabildiğimiz için mutluyuz. Dileğimiz bu belgeselin çok sayıda işçiyle buluşabilmesi için sendika şubelerinde, grev, direniş alanlarında, işçi evlerinde izletilmesidir. İnanıyoruz sizler Dayanışma TV’ye güç vermeye, takip etmeye ve sahip çıkmaya devam edeceksiniz. Bizler de sizin desteğinizle işçi sınıfının sesi olmaya devam edeceğiz. Hepinize yeniden teşekkür ediyoruz ve yaşasın işçi dayanışması, yaşasın örgütlü mücadelemiz diyoruz!”

Bursa’daki Cargill, Aydın’daki Sibaş, Sakarya’daki Saica Pack, Düzce’deki Düzce Cam ve İzmir’deki Aliağa Belediyesi direniş alanlarının coşkusunu ve kararlılığını yansıtan Sendikal Haklar Saldırı Altında: Direnç, Sabır, Mücadele belgeseli hep birlikte izlendi. Belgeselde işçiler mücadelelerini ve mücadelenin kendilerinde yarattığı dönüşümü anlattılar. Coşkulu alkışlar eşliğinde son bulan belgeselin ardından direnişçi işçiler duygularını ifade ettikleri konuşmalar gerçekleştirdiler. Cargill işçileri adına yapılan konuşmada şu sözlere yer verildi: “Bizler 614 gündür direnen Cargill işçileriyiz. Bugün de aranızda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Dayanışma TV’nin belgeselinde çok şey anlatılmış. Onlara teşekkür ederiz. İnsan zaman geçince unutuyor. Bizler mücadeleye başlarken, hiçbirimiz bugünkü bilgiye sahip değildik. Bizlere ilk gün söylenildiği gibi: ‘Buradan çıkıp başka fabrikalarda iş bulabilirsiniz. O fabrikalarda da aynı şekilde haksızlığa uğradığınız zaman, orayı bırakıp terk edip gidecek misiniz? Önümüzde bir fırsat var. Bu mücadeleyi verelim, biz kazanacağız’ denilmişti. 614 gün oldu. Bu mücadele bizim için, işbaşı yaptığımız gün kazanılmış olacak. Biz inanıyoruz ki kazanacağız. Hepinize teşekkür ediyoruz.”

Saica Pack direnişi adına konuşan direnişçi işçi, “belgeseli izlerken gözyaşlarımı tutamadım. Bu çağda, bu yüzyılda hak etmediğimiz durumlar var. Bizlere sahip çıkması gerekenler çıkmadığı için onlara karşı öfkem artıyor. Parmak ayrılığı değil, yumruk kardeşliği diyorum” dedi. 150 gündür mücadele ettiklerini belirten Düzce Kristal-İş Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar, yaptığı konuşmada kısaca örgütlenme ve greve çıkma süreçlerini aktardı. UİD-DER’e ve Dayanışma TV’ye teşekkür eden Akpınar, konuşmasına şöyle devam etti: “Böyle bir belgesel hazırladığınız için sağ olun, var olun. Bu belgesel, işçilerin izlemesi, bilinçlenmesi ve sınıfımızın tekrar ayağa kalkması için çok önemli. İşçilerin ve tüm toplumun bilinçlenmesi lazım diyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Coşkulu alkışlar eşliğinde sona eren konuşmaların ardından, salonda “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!” sloganı atıldı.

Çeşitli grev ve direnişlerde, mücadele alanlarında bir araya gelen işçiler tarafından kurulan UİD-DER’de bir kez daha direnişçi işçilerin sesleri yankılandı. Gösterimin ardından içilen çaylar eşliğinde, biriktirilen mücadele deneyimleri paylaşıldı. Yürütülen sohbetlerde direnişçi işçiler, coşku, umut ve mücadele azmiyle dolduklarını belirttiler. Mücadelelerini geleceğe taşıyan Dayanışma TV’ye, seslerinin duyurulmasına, diğer direnişçi işçilerle bir araya gelmelerine imkân sağlayan UİD-DER’e teşekkür ettiler.

23 Aralık 2019

Sınıf, Emek, Tarih, Yaşam

Sınıfın Penceresinden

 • Binlerce yıl ötelerden günümüze uzanan yapılar, aslında bizlere emeğin serüvenini anlatır. Tüm zenginlik doğanın ve emeğin ürünüdür. Emektir doğadaki zenginliği işleyip dönüştüren. Ta Firavunların Mısır’ından Roma’ya, Hindistan’dan Korkunç İvan’ın Moskova’sına kadar… Dillere destan olmuş şehirleri kuran emektir. Piramitler, saraylar, kanallar, katedraller, sarnıçlar, kemerler, tapınaklar… Emektir bugünün insanını dahi hayrete düşüren tüm bu yapıları yaratan yegâne güç!
 • İnsanlar var olalı beri emek harcadılar, ürettiler, üretiyorlar. Beslenmek, barınmak ve hayatta kalmak çok zordu. Doğa hem bütün ihtiyaçları barındırıyordu ama hem de bunlara ulaşmak ciddi bir emek gerektiriyordu. Çeşitli aletlerin yardımıyla kendi güçlerini kullanan insanlar, zamanla doğada var olan suyun, hayvanların, rüzgârın gücünü kullanmayı keşfettiler. Böylece ihtiyaçlarını üretmek, yaşamlarını sürdürmek çok daha kolay oldu. İnsanın üretim sürecindeki gelişimi hep devam etti. Üretim sürecine makineler girdi, ilk makineler…
 • Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri durmaksızın artarken emekçi kadınlar aynı sorulara cevap arıyor: Kadına yönelik şiddetin önüne neden geçilemiyor? Şiddet neden artıyor? Siyasi iktidarın temsilcileri şiddetin nedeninin eğitimsiz, cahil, vicdansız, merhametsiz, öfkesini kontrol edemeyen, ailevi ve ahlâki değerlere sahip çıkamayan kişiler olduğunu söylüyor. Erkekleri vicdanlı ve merhametli olmaya çağırıyorlar. Söylenen sözler ilk anda kulağa hoş gelebilir ama kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artmasının sebebi tam da siyasi iktidarın aileyi korumak adına kadınların haklarına saldırması ve erkek egemen zihniyeti körüklemesidir.
 • George Floyd, “nefes alamıyorum” diye inliyordu ama ırkçı polis umursamadı ve onu acımasızca öldürdü. Floyd’a yapılan bu muamele, kara derililerin değişmeyen kara bahtı, bitmeyen çilesidir. Yüzlerce yıl boyunca Afrika’dan Amerika’ya köle olarak satıldılar bir hayvan ya da bir eşya gibi. İnsan yerine konmayan, aşağılanan, horlanan siyahlar onlarca kez isyan ettiler ve sonunda 1861’de başlayan Amerikan İç Savaşı sonrasında kölelikten kurtuldular. Özgürlüklerine kavuşan siyahların gözleri daha bir ışıl ışıl parlamaya başladı. Ne var ki, o umutlu bakışlardaki ışıltı çok geçmeden solduruldu, tam bir vahşetle karşı karşıya bırakıldılar.
 • Siyasi iktidarın temsilcileri halkın gözüne baka baka yalan söylüyor, bunu da politik uyanıklık ve iş bilme olarak pazarlıyorlar. Gülerek liranın dolar karşısında değer kaybetmesinin halkı ilgilendirmediğini söyleyen Bakan Albayrak, belli ki milyonları istediği gibi aldatabileceğini düşünüyor. Şüphe yok ki bu konuşmanın ardında kibir ve emekçileri aptal yerine koyma vardır. Enflasyon ve işsizlik verilerinin çarpıtılması da aynı bakış açısının ürünü değil mi?

Son Eklenenler

 • Tüm dünya ağır bir ekonomik krizin ve koronavirüs salgınının etkisi altında bulunuyor. İşsizlerin ve yoksulların sayısı çığ gibi büyüyor. Emekçilerin yaşam koşulları her geçen gün daha fazla kötüye gidiyor. Hemen her ülkede eğitim ve sağlık...
 • İşçi Dayanışması 150 sayıdır mücadelemizin, öfkemizin, sevinçlerimizin, işyerlerinde yaşadığımız sorunların kürsüsü oldu. İlk sayısından itibaren, her sektörden, fabrikadan, şehirden ve hatta okyanuslar ötesinden işçi arkadaşlarımızla buluştuğumuz...
 • Bundan yıllar önce UİD-DER’e yeni geldiğim sıralarda, bana bir işçi arkadaş gazete vermeye başladı, İşçi Dayanışması gazetesi. Ben de o sıralarda şöyle bir göz gezdirip okumadan sayfalardaki resimlere bakıyordum. Aldığım gazeteleri eve gittiğimde...
 • İşçi Dayanışmasının ilk sayısına hepimiz yetişemesek de UİD-DER internet sitesindeki arşivinden bulup sayfalarını karıştıranımız çok olmuştur. O günlere şahit olanlarımız geçmişteki mücadele günlerini yâd etmiş, yola sonradan düşenlerimiz ise...
 • Ali Abi döküm işinde çalışıyor. Daha küçük bir çocukken çırak olarak başlayan çalışma hayatı 50 yılı aşmış. Özellikle ilk yıllar sigortasız çalıştırıldığı için ancak dört yıl önce emekli olabildi Ali Abi. Döküm işi ağır ve çok tehlikeli iş...
 • Sömürücü egemenler, salgını çok yönlü, çok kapsamlı bir saldırı aracına dönüştürmüştür. İnsanların hak ve özgürlüklerini koruyarak salgınla mücadele etmek yerine, onu kullanarak bir korku imparatorluğu yaratmış, kapitalizmin tüm...

 • Antigone, bundan 2 bin 455 yıl önce Atinalı Sophokles tarafından yazılmış Thebai Üçlemesi olarak bilinen oyunun sonuncusudur. Sürgüne giden Oidipus’un ölümü üzerine iki oğlu dönüşümlü olarak birer yıl tahta geçerek iktidarı paylaşmak üzere...
 • Covid-19 salgını, hem dünyada hem Türkiye’de en belirleyici gündem olmaya devam ediyor. Egemenler, her şeyi gölgede bırakan Covid-19’a karşı mücadele etmek yerine onu bir korkutma aracı olarak kullanmaya devam ediyorlar. Milyonlarca insan daha yeni...
 • Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesinin örgütlü olduğu Novares fabrikasında uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin (TİS) tıkanması sonucu işçiler 22 Eylülde üretimi durdurarak greve çıktılar. Pandemi nedeniyle 9 ayı bulan TİS...
 • Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesinin örgütlü olduğu Novares fabrikasında uzun süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin (TİS) tıkanması sonucu grev kararı alınmıştı. Talepleri kabul edilmeyen işçiler, 22 Eylülde otomotiv parçası üreten...
 • İŞKUR’un açıkladığı işsizlik sigortası verileri işsizlik fonunun yıllardır patronlara peşkeş çekildiğini bir kez daha teyit etti. Özellikle 2020 yılının 8 ayına ait veriler bu gerçeği çok daha çarpıcı bir şekilde gösteriyor. İŞKUR’a göre 2002...
 • Sendikalı oldukları için işten atılan ve Ağustos ayında duyurdukları 10 haftalık direniş planına göre her Pazartesi günü Cargill müşterilerinden birinin genel müdürlüğü önünde eylem yapan Cargill işçileri, Assan Gıda, Coca Cola, Pepsico ve Haribo’...
 • İçim içime sığmıyor, yükseklerden uçuyorum, bir türlü gökten yere inemedim. Çünkü ekonomimiz göklerden yerlere inmiyormuş. Havadis böyle. Bakanımız diyor ki “ekonomimiz uçuyor.” Biz de uçuyoruz! Doğalgaz bulunmuş, bulundu da gaz da uçucu bir madde...

UİD-DER Aylık Bülteni