Buradasınız
Dr. Ekrem Karakaya’nın Katili Kim?
UİD-DER’li Hekim, Hemşire ve Sağlık Çalışanları
Sağlık çalışanları uzun süredir şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalıyor. 6 Temmuzda Konya Şehir Hastanesinde çalışan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya bir hasta yakını tarafından öldürüldü. Doktor Karakaya’yı katleden kişi daha sonra intihar etti. Hekim, hemşire ve sağlık çalışanları olarak ölümlere alışkınızdır. Çünkü yaptığımız işin doğası gereğidir bu. Birçok insan çeşitli nedenlerle veya hastalıklara bağlı olarak yaşamını kaybediyor. Fakat hepimizi en çok etkileyen her zaman genç ölümler oluyor. Genç bir hastamızı kaybettiğimizde düşünürüz daha yaşayacak ne çok şeyi vardı diye. Ama siyasi iktidarın uyguladığı sağlık politikalarının doğurduğu şiddet ayrıca canımızı yakıyor, bizi nefessiz bırakıyor. Hasta yakınları sağlık çalışanlarına şiddet uyguluyor, Doktor Karakaya örneğinde olduğu üzere katlediyor, kimi zaman ise çekilmez sağlık ve yaşam koşulları sağlık çalışanlarının intiharına neden oluyor. Üzüntülüyüz ama hepsinden önemlisi öfkeliyiz!
Sağlık emekçileri Çapa'ya doğru yürüyüşe geçti. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artması ve siyasi iktidarın duyarsızlığı protesto ediliyor.#YaşamakİçinGöREVdeyiz #SağlıktaSiddeteHayır pic.twitter.com/6xxRcQVzgb
— UİD-DER (@uid_der) July 7, 2022
İşsizlik, yoksulluk, rejimin baskı politikaları ve kışkırtmaları toplumda şiddeti körüklüyor. Kapitalist sistemin yarattığı çekilmez koşullar, yayılan emperyalist savaş tüm dünyada şiddeti besliyor, bu durum ülkemizi de etkiliyor. İdeallerle başladığımız çalışma hayatımızda karşı karşıya kaldığımız şiddet nedeniyle tüm motivasyonumuzu kaybediyor, canımızın derdine düşüyoruz. Peki, bu neden oluyor? Bu sorunun cevabı biz örgütlü hekim, hemşire ve sağlık çalışanları açısından oldukça açık ve nettir. Tüm toplumu etkileyen ve her yandan fışkıran şiddetin sağlık alanını etkilememesi düşünülemezdi. Hem hekimiyle, hemşiresiyle, personeliyle, sekreteriyle hem de hastasıyla sermayenin çıkarlarını önceleyen sağlık politikalarının kurbanı oluyoruz. Birkaç gün önce internet sitemizde Ankara’dan bir hemşire arkadaşımız “Sağlıkta Sorunlar Büyüyor” başlığıyla bir yazı kaleme almıştı, şöyle diyordu:
“Devlet hastanelerinde azalan doktor sayısı nedeniyle randevu bulmak zorlaşıyor. Kimi hastanelerde doktorların istifa etmesi nedeniyle poliklinikler kapatılıyor. Haftalar hatta aylar boyunca MHRS üzerinden randevu almak için uğraşan hastalar nihayet randevu alabildiklerinde de sorunlar bitmiyor. Muayeneden sonra bu kez de radyoloji tetkikleri için haftalarca bekletiliyorlar. Neredeyse hiçbir hastanede MR, tomografi, ultrason gibi tetkikler 2-3 haftadan önce yapılamıyor. Üniversite hastanelerinde bu tetkiklerin birkaç hafta erkene çekilebilmesi için yüksek ücretler ödenmesi gerekiyor. Profesör muayeneleri de ücret karşılığı yapılıyor. Ücretsiz olduğu iddia edilen sağlık sisteminde aslında her şey parayla! Devlet hastanelerinde her bölüm sürekli yoğun; muayene olmak da tetkik yaptırmak da bu yüzden çok uzun sürüyor. Hasta yetiştirme baskısı nedeniyle muayeneler de detaylı yapılamıyor. Oluşturulan şikâyet hatlarıyla doktorlar ve diğer sağlık çalışanları üzerinde baskı kuruluyor.”
SGK fonları özel hastanelere aktarılırken, sağlık alanında büyüyen sorunların bedelini sağlık çalışanları ve hastalar ödüyor. Dolayısıyla Konya’daki katliam ve sürüp giden şiddet bireysel sorunlara indirgenemez. Yukarıda değindiğimiz sorunlarla birlikte 5 dakikada muayenenin şiddeti doğurduğunu, yetmeyen malzemelerin ve yapılamayan ameliyatların tedavileri engellediğini, aylar sonrasına verilen tetkik randevularının hastaların sağlık hizmeti almasını zorlaştırdığını birçok kez dile getirdik. İktidar ise sorunları çözmek yerine daima sağlık çalışanlarını suçluyor; sorunların kaynağı bizmişiz gibi hasta yakınlarının tepkisini bize yönlendiriyor. Sorunları çözmek için en ufak bir adım atmıyor. Evet kardeşler, Dr. Ekrem Karakaya’nın katili sadece bir kişi değil, iktidarın uyguladığı sağlık politikalarıdır. Sesimizi duymayan, çözüm üretmeyen, taleplerimize kulak tıkayıp şiddeti körükleyen iktidardır.
Örgütlü hekim, hemşire ve sağlık çalışanları olarak her zaman yaşamak ve yaşatmak istiyoruz şiarına sahip çıkacağız. Bir kez daha hatırlatıyoruz; sendikalarımızda, meslek örgütlerimizde, UİD-DER gibi işçi örgütlerinde birleşip bize reva görülen koşulları değiştirmek, haklarımıza sahip çıkmak, kaybettiklerimizin hesabını sormak ve şiddeti önlemek için mücadele etmeliyiz!
Nedir Bu Kimsenin Beğenmediği İşler?
Sağlık Emekçilerinin Sabrı Taştı!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- İşçi Sınıfının Unutulmaz Önderi Kemal Türkler Mezarı Başında Anıldı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Körlükten Nasıl Kurtuluruz?
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...