Buradasınız
Esenler UİD-DER’de 8 Mart
Esenler’den bir tekstil işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bu Pazar Esenler temsilciliğinde 8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününü kutladık. Etkinliğe çeşitli fabrikalardan, mahallelerden işçi-emekçi kadınlar katıldı. Etkinliğimiz sunum ve şiir-şarkılarla başladı. Sınıf kürsüsünde emekçi kadınlar yaşadıkları sıkıntıları ve olması gerekenleri yorumlayarak istediklerini anlattılar. Yirmi yıl işçilik yapmış bir emekçi kadın, işçilik hayatında yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “Ben yirmi yıl işçilik yaptım, işe giderken çocuklarım küçüktü, onları eve kilitleyip öyle işe gidiyordum, bu çok zor bir durum. O dönem işçiler daha hareketliydi. Biz de çalıştığımız fabrikada hakkımızı arıyorduk, hakkımızı aradığımız için bizi hapse attılar. Tam 15 gün hapiste kaldım, daha sonra bıraktılar. Fabrikaya geri döndüğümüzde iki işçi arkadaşımızı işten attılar ve bunun üzerine biz on gün iş bıraktık. Fabrikayı terk edip evlerimize gitmedik ve sonra iki arkadaşımızı işe aldırdık, işte biz bunları yaşadık. Benim çocuklarım şu an burada ve ben onları destekliyorum, mücadele etmelerini istiyorum.”
Tabii bizim yanımızda olan erkek sınıf kardeşlerimizi unutmamak gerek. Erkek arkadaşlarımız da bizlerin yanındaydı. Daha sonra programda halay bölümü vardı. Kadınıyla erkeğiyle hep birlikte halaylar çektik, çünkü biz biliyoruz ki bu mücadele kadınıyla erkeğiyle omuz omuza verdiğimiz oranda yükselecek. Biliyoruz ki biz kadınların kurtuluşu ancak ve ancak işçi iktidarıyla mümkün. Ne zaman biz kadın-erkek elele, omuz omuza verip bu sistemi ortadan kaldırırsak işte o zaman hep birlikte kurtulacağız. Evet dostlar halay bölümü de bittikten sonra programımızı işçi sınıfının uluslararası marşı Enternasyonal’le bitirdik ve hep bir ağızdan haykırdık, dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa.
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...