Buradasınız
Fabrikalara, direniş alanlarına 1 Mayıs geleneğini taşıyacağız!
UİD-DER'li işçiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bugün 1 Mayıs. Umudumuzu, öfkemizi ve kararlılığımızı yine hep birlikte haykırıyoruz. Dost yüreklere umut ekiyoruz; düşmanın yüreğine ise korku. Ankara’dan UİD-DER’li genç işçiler olarak 1 Mayıs’ın coşkusuyla selamlıyoruz sizleri. Dostlar, bugünün karanlığına aldanmıyoruz; yarın elbet bizimdir! Dünden bugüne ilmek ilmek dokuduğumuz mücadelenin ta kendisidir yarın. Köklerimiz derinde, toprağımız sağlam. Gönlümüz rengârenk çiçeklerimiz gibi şen şakrak. Her gün yeni filizler doğuyor toprağımızın bağrından. Mücadelemiz büyüyor, güçleniyor. Egemenlerin önümüze diktiği hiçbir engele, hiçbir yasağa boyun eğmedik, eğmiyoruz. Hangi koşulda olursa olsun UİD-DER olarak 1 Mayıs ruhunu bütün görkemiyle yaşatıyoruz. İstanbul’dan Londra’dan, Gebze’den, Japonya’dan, Mersin’den Kanada’dan, Ankara’dan, Paris’ten ve daha da ötelerden işçi sınıfının uluslararası dayanışmasını büyütüyoruz. Ne mutlu bize ki UİD-DER saflarında dalgalandırıyoruz 1 Mayıs’ın bayrağını.
Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Ankara’dan genç UİD-DER’liler
Ankara’dan sağlık işçileri olarak tüm işçilerin 1 Mayıs’ını coşkuyla kutluyoruz. Sözde salgın önlemleri, gerçekte yasaklar yüzünden bu sene de el ele, kol kola olamıyoruz sizinle. Ama hastanelerimizde, evlerimizde, işyerlerimizde 1 Mayıs ruhunu yaşatmaya çalışıyoruz. 1 Mayıs’ın bizim için neden önemli olduğunu konuşuyoruz.
Geçmişte işçiler 1 Mayıs bayrağını “8 saat çalışma, 8 saat dinlenme, 8 saat canımız ne isterse” diye haykırarak yükseltmişler. Salgın sürecinde çalışma koşullarımız daha da ağırlaştı. 24 saatlik nöbetlerden sonra canımızın istediğini yapmaya, arkadaşlarımıza, ailemize vakit ayırmaya zamanımız da mecalimiz de kalmıyor. Sağlık çalışanlarının sayısının arttırılmasını, insanca çalışma saatlerinde çalışmayı, işyerlerimizde söz hakkımız olmasını istiyoruz. Sözde korona tedbirleri değil, gerçekten işçilerin sağlığı için önlemler alınmasını, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesini, herkes için parasız sağlık hizmeti verilmesini istiyoruz. İşte bu yüzden 1 Mayıs’a sahip çıkıyoruz. 1 Mayıs sadece 8 saatlik işgünü mücadelesini değil, işçilerin birliğini, gücünü, yeni bir dünya kurma mücadelesini temsil ediyor. İşçilerin sağlıklı yaşama hakkı için 1 Mayıs’a sahip çıkıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs!
Ankara’dan sağlık işçileri
Bizler metal işçileri olarak bu yıl da 1 Mayıs’ta alanlara çıkamamanın üzüntüsü içerisindeyiz. Patronlar sınıfı her konuda olduğu gibi sokağa çıkma konusunda da yasaları ve devleti kendi çıkarları için kullanıyor. Fabrikaların ve işyerlerinin çalışması ve çarkların dönmesi için sokağa çıkmamızda sakınca görmeyenler, sıra haklarımızı aramaya ve sesimizi duyurmaya geldiğinde yasak üzerine yasak koyuyorlar. Biz işçi sınıfının örgütlü kesiminin sesini, örgütsüz işçi kardeşlerimize ulaştırmamıza engel olmaya çalışıyorlar.
Elbette başaramayacaklar. Çünkü sınıf bilinci ile örgütlenen ve bu birlikteliğin ne kadar değerli olduğunu bilen işçileri hiçbir kuvvet durduramaz. Kapıları üzerimize kapasalar bacadan çıkarız. Bu sene de meydanları dolduramayacağız ama kapitalizmin bize dayattığı saldırılara karşı öfkemiz gün be gün artıyor. Belki fiziki olarak tüm dünyada meydanlarda birleşemeyeceğiz ama uluslararası birlikteliğe olan inancımız ve çabamız sınırları aşıp tüm dünyadaki sınıf kardeşlerimizle duygularımızı birleştirecek. Fabrikalarımıza, direniş alanlarına ve tanıdığımız herkese, girdiğimiz her alana 1 Mayıs uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele gününün yüzyıllardır süren geleneğini taşıyacağız. Yaşasın 1 Mayıs.
Kocaeli/Gebze’den bir grup metal işçisi
- Sönmeyen Ateşi Hep Beraber Harladık
- 1 Mayıs Tüm İşçilerin Bayramı!
- İnsanlaşmak İstiyoruz
- En Zor Anda Tutunacağımız Daldır UİD-DER
- Zihnimize, Ruhumuza İyi Gelen 1 Mayıs Akışı
- Sağlık İşçilerinden Mesajlar
- 1 Mayıs’ta Yapı Bizim Olmuş Gibidir
- 1 Mayıs Coşkusuyla Sizleri Selamlıyoruz
- Yeni Bir Dünya Kuracağız!
- İşçi Sınıfının Kızıl Bayrağını Geleceğe Taşıyanlara Selam Olsun!
- Susmuyoruz, Korkmuyoruz!
- 1 Mayıs Bize Neyi Anlatır?
- Kanada’dan İranlı mülteci kadın kardeşimizin dayanışma mesajı
- Gün Birlikte Mücadele Günüdür
- Çocuklarımız ve Geleceğimiz İçin 1 Mayıs
- Yan Yana Olamasak Bile Çoğalarak Sahip Çıkıyoruz 1 Mayıs'a
- Selam Olsun Bütün Dünya Proletaryasının 1 Mayıs’ına
- Kızıl Tomurcuklar Haykırıyor, Yaşasın 1 Mayıs!
- İşsizlik ve İntiharlardan Kurtuluş da 1 Mayıs Ruhunu Büyütmekle Mümkün!
- Uluslararası mesajlar: Yaşasın sınıf dayanışması
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...