Buradasınız
Hava-İş Örgütlenme Uzmanı Munzur Pekgüleç ile Söyleşi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER: Önümüzdeki dönemde işçi sınıfını neler bekliyor?
Munzur Pekgüleç: Kriz işçi sınıfı ve emekçileri örgütsüz ve dağınık yakaladı. Kapitalizmin krizleriyle işçiler her defasında bedel ödemek durumunda kalıyor. Kapitalizmin krizlerinin sonucundaki çürüme, toplumun en alt kesimlerine kadar kendisini hissettiriyor. Kapitalistler ellerinde bulundurduğu erk ile ellerinden geldiğince acı reçeteleri işçilere kesiyorlar. Bu durum, örgütlü kesimlerin (sendikaların örgütlü gibi durmalarına rağmen) tam bir örgütlülüğe sahip olmamasından kaynaklı. Kendisini örgütlü gören kesimler kapitalistlerin öğütlerine uymayı uygun görerek, krizden çıkışı öngörmektedirler. Bu kriz dünya genelinde ortaya çıkmıştır. Amerika ve Avrupalı emperyalistler krizin faturasını bizlere, işçi sınıfına çıkaracaktır. Sistemin krize girdiği durumda işçi örgütleri olan sendikaların da söyleyeceği sözler olmalıdır. Bu krizin karşısında düzene karşıyım diyen tüm kesimlerin bir şey söylemeleri lazım. Ve sosyalizm alternatif bir çözüm ise ben sosyalistim diyen siyasal yapılar, sendikacılar, partiler bunu açıkça ifade edebilmelidirler. Bu yeni dönemin ve bu yeni durumun işçi sınıfının anlayabileceği bir dille ne anlama geldiğini açıkça ortaya koyabilmelidirler.
Günümüz açısından bakıldığında, sistemin bugünkü krizine karşı işçi ve emekçilerin krizin bedelini ödememeleri için politik bir kapitalizm karşıtlığının mutlaka örgütlenmesi sağlanmadan krizin işçi sınıfının lehine fırsata dönüştürülmesi olanaklı değildir.
Bugün yapılanlara kısaca bakılırsa; işsizlik ve üretimin daralması konusundaki çözüm önerileri, işyerlerinin kapatılmaması için alınan tedbirler, bunların tümü kapitalistlerin krizden en az etkilenmesine hizmet etmektedir. Özellikle devletin halktan aldığı dolaylı ve dolaysız vergilerle elde edilen olanakların iktidar eliyle kapitalistlere verilmesi başka nasıl anlaşılabilir?
UİD-DER: Peki işçi sınıfının bu süreçte izlemesi gereken yol ne olmalıdır?
Munzur Pekgüleç: Başbakanın kendi muhaliflerine, burjuva partilere sorduğu bir soru var: “IMF-Dünya Bankası-Dünya Ticaret Örgütü ile iktisadi anlaşmalarla bağımlı olan bir ülkede yaşıyoruz, Türkiye’deki krizin en somut göstergesi olan işsizliği çözme konusunda somut bir öneriniz varsa ve çözümleyici olacaksa, ben bugün siyaseti bırakacağım” diyor. Bence de doğru söylüyor. Biz sosyalistler kapitalizm karşıtı bir anlayışa sahip olmasaydık bu soruya inandırıcı bir yanıt vermemiz mümkün olmayacaktı. Bizler açısından çözüm çok açık. İşsizliğin çözümü, devletin kamusal alanda bir istihdam politikasıyla tüm işsizlere iş bulmasıdır. Ancak bu söylediklerim bu sistemde mümkün değildir. Planlı bir ekonomiyle iş saatlerinin kısaltılması, tam istihdamın sağlanması gerekir; bunlar da sadece işçi iktidarıyla mümkündür. Burada patronlar sınıfı ile işçi sınıfının ekonomik olarak, siyasal olarak, örgütsel olarak hiçbir ortak çıkarının olmadığının, politik tercih yaparken, ekonomik tercih yaparken, örgütsel tercih yaparken kapitalistlerle aynı ortak düşünce içinde olunamayacağının işçi sınıfına mutlak fark ettirilmesi gerekir. Bu farkındalık, kendilerine sermaye tarafından önerilen her şeyin kendi çıkarlarına olmadığının farkındalığıdır. Bu farkındalığın sağlanması ayrı bir yapılanma ve politik bir örgütlülüğün yaratılması bilincine işçileri vardıracaktır.
UİD-DER: Bu süreçte işçi sınıfının faydasına olacak bir eylem birliği nasıl örgütlenebilir?
Munzur Pekgüleç: Bugün yaşanmakta olan, krizin ve kötü yaşam koşullarının işçi sınıfına acı günler getirdiği gerçekliktir. Bu acı gerçeklik sınıfın öncülerine de önemli tarihsel fırsatlar sunmaktadır. Bu kriz daha önce olduğundan farklı olarak yüzyılda bir yaşanan ve sistemin yapısını değiştirmeye elverişli bir durum arz etmektedir. İlk kez bu kadar etkileyici ve elverişli bir durum yaşandığından, sınıf öncüleri daha önceki tüm küçük kaygılarından, tereddütlerinden ve ayrılıklarından arınarak toplumun ve yoksul emekçilerin çıkarları için daha bilinçli bir biçimde hareket etmeliler. Ortak yapılarda yüzde yüz anlaşarak demiyorum ama asgari müştereklerde ortak davranma platformları yaratamadan yoksul emekçiler için çözüm üretecekleri yönünde sözler söylemenin çok anlamlı olmadığı kanaatindeyim.
UİD-DER: Fikirlerinizi samimi biçimde bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.
Farkına Varmak!
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...