Buradasınız
Haydi 1 Mayıs’a!
Sefaköy’den işsiz bir büro işçisi
İçinden geçmekte olduğumuz kriz dönemi ile birlikte yaşam koşulları biz işçiler için her geçen gün daha da çekilmez oluyor. Binlerce sınıf kardeşimiz işsizlikle boğuşurken, çalışanların çalışma koşulları her gün daha da kötüleşiyor. Uzayan iş saatlerine karşılık ödenmeyen mesai ücretleri... Maaşlara zam yapılmazken elektrik, su, doğalgaz, gıda gibi en temel ihtiyaçlarımız için sonu gelmeyen zamlar… Peki, bunlara karşı yapılabilecek hiçbir şey yok mu?
Elbette var. Bundan yüzlerce yıl evvel Amerikalı sınıf kardeşlerimiz kötü çalışma koşullarına karşı “Sekiz saat iş, sekiz saat uyku, sekiz saat canımız ne isterse!” şiarıyla patronlara meydan okudular. Verdikleri mücadelenin sonucunda da sekiz saatlik işgünü yasalaştı. 1 Mayıs’ın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olmasının önünü açtılar. Bu yıl 1 Mayıs’ta bizler de onların yaptıkları gibi alanlara çıkmalı ve acil taleplerimizi haykırmalıyız. Bugün milyonlarca işçi işsizken, çalışanlar 12 hatta 16 saate varan iş saatleriyle boğuşuyor. Dolayısıyla “İŞ GÜNÜ KISALTILSIN, HERKESE İŞ!”
Patronların verdikleri ücretler yetmezken, en temel ihtiyaçlarımıza sürekli zam yapılıyor: “YAPILAN ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ ZAMLARI GERİ ALINSIN!”
İşsiziz, borçlarımızı ödeyemiyoruz: “İŞÇİLERİN ELEKTRİK, DOĞALGAZ, SU BORÇLARI SİLİNSİN!”
Barınmak herkesin hakkıyken, bizler kiralarımızı ödeyemiyoruz. Sağlıklı yaşam hakkı, eğitim almak işçi çocukları için neredeyse hayal olmuş durumda: “HERKESE PARASIZ KONUT! PARASIZ SAĞLIK! PARASIZ EĞİTİM!”
Her gün büyüyen işsizler kervanına karşı: “İŞTEN ATILMALARI GERİ PÜSKÜRTMEK İÇİN HAYDİ 1 MAYIS'A !”
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...