Buradasınız
İşçi Ailelerine Ziyaret ve İşçi Dayanışması Okumaları
Kartal’dan bir işçi
UİD-DER’li işçiler olarak, işçi ailelerini ziyaret ediyor, gerek onların gerekse işçi sınıfının genel sorunları üzerine sohbet ediyoruz. İşçi Dayanışması’ndan bölümler okuyoruz. Bu sefer, sendika üyesi oldukları için işten atılan bir işçi ailesine ev ziyaretinde bulunduk. İşçi kardeşimiz evli ve iki çocuk babasıydı. İşçi kardeşimizin evinde, kendi evimizdeymiş gibi çok sıcak karşılandık.
Bu rahatlıkla önce işçilerin yaşadığı sorunlar üzerine sohbet ettik. Çocukların okul masrafları, ev kiraları, işsizlik, sendikalaşma mücadelesi ve süren direnişler hakkında konuştuk. Hayatın biz işçiler için her geçen gün çok daha zorlaştığını kendi yaşadığımız olaylardan hareketle dile getirdik. Tüm bu yaşadıklarımıza rağmen sohbetimizin geneline hâkim olan hava karamsarlık değildi. Bizler birbirimizle umudumuzu paylaştık. Birlikte mücadele edersek şartlarımızı değiştireceğimizi hep beraber konuştuk.
İşçi Dayanışması bültenimizin son sayısını da işçi kardeşimizin ailesine tanıttık. Bültenimizdeki iki haberi hep beraber okuduk ve tartıştık. Bu haberlerden biri dünyadan biri de Türkiye’dendi. Meksika’da krizin faturasını işçilere çıkartmak isteyen patronların çevirdiği dolapları işçi kardeşimiz şaşkınlıkla dinledi. Türkiye’de sel felâketinde adeta ölüme gönderilen tekstil işçileri ile ilgili habere konu olan gerçekleri de nefretle karşıladı.
Bizler işçi kardeşlerimizi fabrikalarda, sendikalarda, grev yerlerinde, mitinglerde, derneğimizde ve evlerinde ziyaret etmeye, dayanışma içinde olmaya devam ediyoruz. Çünkü sömürü düzeni bizleri bölmeye ve birbirimizden uzaklaştırmaya çalışıyor. Aynı fabrikada çalışan, aynı sorunları yaşayan bizlerin, birbirimizi yabancı biri olarak değil, sınıf kardeşi olarak görmekten daha doğal ne olabilir ki?
Onlarca Sorun, Tek Çözüm!
Öğrencilerin Kurtuluşu da Mücadelede!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...