Buradasınız
Konveyör’de Yitip Giden Parmaklar!
UİD-DER’li Konveyör işçileri
Bizler Konveyör adlı fabrikada, Arçelik başta olmak üzere pek çok tanınmış markaya klima, kombi parçaları üretiyoruz. Konveyör yan sanayi dalında Avrupa ile rekabet ediyor ve Avrupa’da ilk 500’ün içinde yer alıyor. Konveyör’ü böylesi büyük firmaların arasına sokan şey, patronun bizleri diğerlerinden daha fazla sömürebilmesidir. Bunu nasıl yapıyor diye merak eden işçi arkadaşlarımıza hangi koşullarda çalıştığımızı biraz anlatalım. Örneğin bizler günde 2 defadan fazla tuvalete gidemiyoruz, ama günde en az 14 saat çalışmak zorundayız. Hafta sonu “zorunlu” mesailere bırakılıyoruz. Asgari ücret alıyoruz, ama çalışma koşullarımız öyle ağır ve kötü ki, bu cenderenin içinde yaklaşan tehlikeyi bile göremez oluyoruz.
Konveyör’de son iki ay içinde iki iş kazası yaşandı. Arkadaşlarımızdan biri havşa makinesine parmağını kaptırdı ve makine parmağının ucunu kopardı. Yaşanan diğer kazada ise arkadaşımız parmağını ezme makinesine kaptırdı. Ve parçalanan parmağı toplayamadıkları için tırnağından itibaren parmağı kesildi. Fabrika sorumlularına göre yaşanan iki kazada da hatalı olan işçi arkadaşlarımızdı! Bizler hatalıyız, ama bu koşullara ve pervasızlıklara karşı çıkmadığımız için hatalıyız. Bizler alınterimize sahip çıkmıyoruz, bize yapılanların hesabını sormuyoruz, kendimize de yanımızdaki işçi arkadaşımıza da güvenmiyoruz, birlik olmuyoruz. Tüm bunlardan ötürü bizler hatalıyız, hatta suçluyuz.
Peki, bizler bunları hak ediyor muyuz? Bu koşullarda mı çalışmak istiyoruz? Elbette ki hiçbirimiz bunları hak etmiyor ve bu koşullarda çalışmak istemiyoruz. Öyleyse neden bu koşulları değiştirmek için bir araya gelemiyoruz? Bize yapılanlar karşısında hiç mi öfkelenmiyoruz? Bize yapılanların bir bedeli olmamalı mı? Yaşadıklarımıza içimizden öfkelenip, hıncımızı patronlardan değil de başka şeylerden çıkarmayalım. “Bu fabrikada bir şey olmaz” diye düşünerek patronun ekmeğine yağ sürmeyelim. Gelin arkadaşlar bir adım atalım. Bunlar bizlerin içini yiyen bir canavara dönüşmesin. Bu sorunları ya birlikte çözeriz ya da patrona kolumuzu, parmaklarımızı feda etmeye devam ederiz. Seçim bizim…
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...