Buradasınız
Kot Kumlama Artık “Yasak”!
Ümraniye’den bir işçi
Sağlık Bakanlığı Nisan ayının ilk haftasında yaptığı resmi açıklama ile işyerlerinde kot beyazlatma işleminde kullanılan “kum” ve türevlerine “yasak” getirdi. Ancak bu yasağın uygulanması için Çalışma ve Adalet Bakanlığının da devreye girip gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Tedavisi mümkün olmayan silikozis hastalığına yakalanmış 5 bin işçi olduğu tahmin ediliyor. İnsanın bakanlığa sorası geliyor “daha önce neredeydiniz” diye. Onca insan hastalanıp öldükten sonra mı aklınız başınıza geldi?
Kot kumlama işçileri aylardır yaptıkları eylemlerle kumlama işleminin yasaklanmasını, ruhsatsız atölyelerin kapatılmasını, hastalığa yakalanan işçilerin tedavi edilmesini talep ediyorlardı. Sigortasız çalışan işçiler sigorta ve sendika istiyorlardı. Uzun zaman hükümet işçilerin bu taleplerine karşı sağır ve dilsizi oynadı. Kot işçileri dernekler vasıtasıyla örgütlenmeye ve seslerini duyurmaya başladıktan sonra, nihayet hükümet bir adım attı. Bu da gösteriyor ki mücadele etmeden hiçbir hak kazanılmıyor.
Ancak bu yasak bizleri rehavete sürüklememeli. Sigortalı çalıştırma bir zorunluluk, sendikalaşma ise bir hak olduğu halde hiçbir patron gönül rızasıyla bu yasal haklardan işçilerin yararlanmasını istemez. Tersanelerde neredeyse her ay bir işçi basit önlemlerin alınmaması nedeniyle katlolurken, konulan yasakların hiçbir değeri olmuyor. Biz işçiler işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin gerektiği gibi alınmasını ancak örgütlü mücadelemiz sayesinde garanti altına alabiliriz. Yasalara işçiler lehine düzenlemeler sokmak ve bu düzenlemelerin işyerinde takibini yapmak için örgütlü bir güç olarak davranmamız gerekiyor.
Halen çok sayıda atölyede, tersanede ve fabrikada işçi arkadaşlarımız iş kazaları, meslek hastalıkları ve basit güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle ölmekte. Sermayelerine sermeye katan patronlar ise bizim emeğimiz, canımız ve kanımız üzerinden keyif sürmekteler. Patronlardan, ölen arkadaşlarımızın hesabını sormak için birleşelim. Daha fazla sınıf kardeşimizin yaşamını yitirmemesi için mücadele edelim.
Grev Sürüyor Dayanışma Büyüyor!
Tekimsa’da Şimdi de “İpotek” Oyunu
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
- 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününden 1 Mayıs’a
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...