Buradasınız
Makarna da Olmasa!
Bağcılar’dan bir kargo işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Korona günlerinin vazgeçilmezi, alışveriş listelerimizin gözdesi, bu zor günlerimizde soframızdan eksik etmediğimiz makarna... İhtişamlı zengin sofralarının yalnızca süsü, yoksul sofralarımızın ise ana yemeği makarna… Faydalarını sayarak bitiremediğimiz makarnanın son birkaç ayda satışlarında yüzde yüz kırk artış olmuş. Kırmızı et, balık, sebze ve meyvenin satışlarında artış yokken, makarnanın açık ara şampiyon olmasının kerameti nedir?
Akla gelen ilk cevap elbette stok yapmak. Yani olur da sokağa çıkma yasakları devam ederse hatta uzar da alışveriş yapacak bir durumumuz olmazsa makarna ile idare ederiz. Çoğumuzun böyle düşündüğünü biliyorum. Peki, makarnanın bu günlerde bu kadar tercih edilmesinin, fazla alınmasının sebebi tek başına diğer gıda ürünlerine göre daha uzun süre saklanabilmesi mi? Mesela ben çevremden “şöyle 5 kilo kuzu eti alayım da korona günlerinde ailece yeriz” diyeni duymadım. Ya da “şöyle yağlı birer levrek alayım da hanım akşam pişirsin” diyen arkadaşıma da rastlamadım. Herhalde balıktır, kuzu etidir bunlar uzun süre saklanamadığı içindir! Oysa bizim evimiz kadar kilerleri ve odalarımız kadar dolapları olanlar bu gıdaları da uzun süre saklayabiliyor.
Makarna satışlarının patlamasındaki keramet yoksulluğumuzdur. Bunun cevabının tam da bu olduğunu bir işçi ağabeyimi ve ailesini ziyaret ettiğimde daha iyi anladım. Korona üzerine sohbet ederken laf döndü dolaştı hayat pahalılığına geldi. Ben de “makarna satışlarındaki artıştan haberiniz var mı? Yüzde yüz kırk artmış” diye sordum. Ağabeyimizin eşi de “o kadar çok makarna aldım ki her gün neredeyse makarna yiyoruz” dedi. Çocuklardan birisi şakayla karışık ekledi; “ağabey günde iki öğün makarna yiyoruz!” Önce bir gülüştük. Sonra ablamız biraz mahcup, biraz kızgın girdi söze; “ne yapalım, her şey o kadar pahalı ki! Zaten et alamıyorsun, sebze alayım desen fiyatlar almış başını gitmiş. Korona diyorlar, dışarı çıkma diyorlar da bu insanlar nasıl geçinir düşünen yok! Ne yer, ne içer diye soran yok!”
Ablamız sonuna kadar haklı kuşkusuz. İşçi ve emekçiler olarak aynı koşullarda yaşıyor, aynı kaderi paylaşıyoruz. Kırmızı eti, balığı geçtik sebzeyi, meyveyi bile taneyle alır hale geldik. Televizyonlarda dönen “makarna rafları boşaldı, insanlar çılgınlar gibi stok yapıyorlar” haberleri aslında işçinin gerçekliğiyle uyuşmuyor. Stok yapmak, kara günler için zor günler için kenara koymaktır. Biz bu süreçte o kadar yoksullaştık ki makarnayı gündelik ihtiyaçlarımızı karşılamak için alıyoruz, stok yapmak için değil! Makarna satışlarındaki yüzde 140 artışın sebebi bizim yoksulluğumuzdur. Fakat bu işçi sınıfının kaderi değildir. Yoksulluğumuzu bitirecek olan yine biz işçilerin örgütlü gücüdür, birliğidir.
Egemenlerin Yalanları ve Gençlik
- Gevrek “Susamlı Tavuk”
- Koronavirüs Sınıf Ayrımı Yapmıyor mu?
- Salgında İşçi Sağlığı Hiçe Sayılıyor!
- Patrondan Covid-19 Önlemleri
- Koronavirüsle Geçirdiğimiz 9 Ayın Bilançosu
- Maskeye Emanet Edilmiş İşçi Sağlığı ve İşten Atmaların Yeni Bahanesi Maske
- Patronlar Koronavirüsü Tepe Tepe Kullanırken Asıl Faturayı Biz İşçiler Ödüyoruz
- Şantiyede Sözde Korona Önlemleri
- Hayat Eve Sığar mı?
- İşçi Sınıfıdır Bizim Asıl Ailemiz
- Bakan’a mı İnanalım Yaşadıklarımıza mı?
- Adımız Koronalıya Çıktı!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Sözde Pandemi Önlemleri ve Küresel Açlık
- “Hijyene Dikkat Edin Ama Fazla Su, Sabun, Peçete Harcamayın”
- “Yeni Normal” Koşullarında Öğrencilerin Sınav Maratonu
- Gebzeli İşçiler Koronavirüsün İşçiler Üzerindeki Etkilerini Anlatıyor
- Gebzeli İşçiler Yeni Normali Değerlendiriyor
- Koronavirüsle Yaşamayı Öğrenmeli miyiz?
- Yağlı Ekmekleri Ballandı!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.