Buradasınız
Mücadele Ederek Değişen İşçiler
Mersin Limanından bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben Mersin Limanında şoför olarak çalışan bir işçiyim. Sendikalı olduğum için aylar önce işten atılmıştım. Direniş sürecinde yaşadığımız birçok deneyim bizlere gösterdi ki; işçiler bilinçli bir şekilde mücadele ederse, bir arada durursa, başaramayacakları hiçbir şey yok. Biz yeri geldi canımız pahasına, ailelerimizle, geleceğimiz için mücadele ettik. Yeri geldi patronun oynadığı oyunlara karşı birbirimize düşürüldük. Yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sendikal mücadelede patronlardan yana olan bir işçi vardı aramızda. Bir dönem bu işçi arkadaşımızı yurtdışına çalışmaya gönderdiler. Arkadaş orada bir iş kazası geçirmiş ve eli ciddi şekilde yaralanarak kullanılamaz hale gelmiş. Arkadaş limana geldiğinde tırı kullanamıyordu. Patrona gidip, eli şiştiği için eski model tırlarda çalışamadığını söylemiş. Onlar da “Bize ne, çalışacaksın, işine gelirse” demişler. Arkadaş bir gitti, iki gitti, hiçbir çözüm bulamadı. Arkadaşlardan kimse de ona yüz vermedi, bir dönem önce bizi satmıştı çünkü. “Oh diyordu” bazıları “arkadaşlarını satarsa böyle olur”. Arkadaş bana gelip anlattı her şeyi ve yardım istedi. Ben de ona, git yetkililere hakkını ara dedim, “bu eli onların işinde çalışırken kaybettin”. Arkadaş gitti, dinlemeden göndermişler. Diğer gün gene geldi, yine hakkını aramasını söyledim. Bu sefer de başlarından savmışlar. Ertesi gün gene gelince ben de ona şunları söyledim: “Bugün de git hakkını ara, ama olmazsa bu sorunu birlikte çözeceğiz.” Sonuç gene çözümsüzlük olunca ben de aracımı arkadaşa verdim. Yasak olmasına rağmen yapmak zorundaydım, çünkü otomatik vites kullandığında arkadaşın elinde ödem oluşmayacaktı.
Arkadaş defalarca gitmesine rağmen derdini bir türlü dinletemedi. Dinletemezdi de, çünkü bir başına işçi hiçbir şeydir ama birlikte olan işçiler her şeydir.
Bu arkadaşımız bilinçsizdi ve yanlışa düştü. Ama sonra gördü ki, kendini kurtarmak için yanında yer aldığı patronlar işleri bittiğinde ona sırtını dönmüştü. Ve o artık mücadeleci bir işçi olacak. Çünkü işçilerin mücadelesinin haklılığını ve doğruluğunu yaşayarak öğrendi.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Zafer Direnen İşçilerin Olacak!
Makineye Yedek Parça Olmak
Uyguner Deri’de İş Kazaları Artıyor
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...