Buradasınız
Mücadele Ederek Değişen İşçiler
Mersin Limanından bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben Mersin Limanında şoför olarak çalışan bir işçiyim. Sendikalı olduğum için aylar önce işten atılmıştım. Direniş sürecinde yaşadığımız birçok deneyim bizlere gösterdi ki; işçiler bilinçli bir şekilde mücadele ederse, bir arada durursa, başaramayacakları hiçbir şey yok. Biz yeri geldi canımız pahasına, ailelerimizle, geleceğimiz için mücadele ettik. Yeri geldi patronun oynadığı oyunlara karşı birbirimize düşürüldük. Yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.
Sendikal mücadelede patronlardan yana olan bir işçi vardı aramızda. Bir dönem bu işçi arkadaşımızı yurtdışına çalışmaya gönderdiler. Arkadaş orada bir iş kazası geçirmiş ve eli ciddi şekilde yaralanarak kullanılamaz hale gelmiş. Arkadaş limana geldiğinde tırı kullanamıyordu. Patrona gidip, eli şiştiği için eski model tırlarda çalışamadığını söylemiş. Onlar da “Bize ne, çalışacaksın, işine gelirse” demişler. Arkadaş bir gitti, iki gitti, hiçbir çözüm bulamadı. Arkadaşlardan kimse de ona yüz vermedi, bir dönem önce bizi satmıştı çünkü. “Oh diyordu” bazıları “arkadaşlarını satarsa böyle olur”. Arkadaş bana gelip anlattı her şeyi ve yardım istedi. Ben de ona, git yetkililere hakkını ara dedim, “bu eli onların işinde çalışırken kaybettin”. Arkadaş gitti, dinlemeden göndermişler. Diğer gün gene geldi, yine hakkını aramasını söyledim. Bu sefer de başlarından savmışlar. Ertesi gün gene gelince ben de ona şunları söyledim: “Bugün de git hakkını ara, ama olmazsa bu sorunu birlikte çözeceğiz.” Sonuç gene çözümsüzlük olunca ben de aracımı arkadaşa verdim. Yasak olmasına rağmen yapmak zorundaydım, çünkü otomatik vites kullandığında arkadaşın elinde ödem oluşmayacaktı.
Arkadaş defalarca gitmesine rağmen derdini bir türlü dinletemedi. Dinletemezdi de, çünkü bir başına işçi hiçbir şeydir ama birlikte olan işçiler her şeydir.
Bu arkadaşımız bilinçsizdi ve yanlışa düştü. Ama sonra gördü ki, kendini kurtarmak için yanında yer aldığı patronlar işleri bittiğinde ona sırtını dönmüştü. Ve o artık mücadeleci bir işçi olacak. Çünkü işçilerin mücadelesinin haklılığını ve doğruluğunu yaşayarak öğrendi.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Zafer Direnen İşçilerin Olacak!
Makineye Yedek Parça Olmak
Uyguner Deri’de İş Kazaları Artıyor
- Tarım İşçileri, Devrilen Traktörler, Market Rafları
- Yoğun Bakım Tavanı Çöktü, Kaza Değil Cinayet!
- Sokak Köpeklerinin Katledilmesi Çözüm mü?
- Bu Düzen İnsana da Canlılara da Değer Vermez
- Bir Kuş Konar, Bir Kuş Yer…
- Bu Kadarı Olmaz Demeyelim!
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...