Buradasınız
Mücadele Ettik, Kazandık!
Tuzla’dan iki kadın deri işçisi
Merhaba dostlar. Bizler deri sanayi bölgesinde örgütsüz bir fabrikada çalışan deri işçileriyiz. Çalıştığımız fabrikada birçok sorun yaşıyoruz ve bakıyoruz ki, bu sorunlara karşı sesimizi çıkarmadığımız her gün biz işçilerin aleyhine işliyor.
Fabrikamızda ücretlerimiz geç ödeniyordu, yıllık zamlarımızı alamamıştık ve her gün 12 saat çalıştırılmamıza rağmen yani zorla mesaiye bırakılmamıza rağmen mesai ücretlerimize zam gelmiyordu. Hâlbuki bizler her sabah evimize biraz daha fazla ekmek götürebilmek için geliyorduk işyerine. Artık buna bir dur demek gerekiyordu ve bizler de fabrikadaki arkadaşlarımızla bir araya gelip neler yapabileceğimizi konuştuk. Yıllık zammımızı alabilmek için üretimi durdurduk, çünkü biz işçilerin başka bir gücü yoktu. Patron da tabii ki siparişlerini durdurmayı göze alamadı ve bizlere %10 zam yaptı. Hem de ücretlerimizi aynı gün elden ödedi. İkinci talebimiz ise mesai saat ücretlerine zam alabilmekti. Bütün fabrika hafta sonları da çalışıyor, hafta içi ise gece 11’lere kadar mesaiye bıraktırılıyorduk. Hep beraber mesaiye kalmama eylemi yaptık. İş çıkışı herkes üzerini değiştirip servisin yolunu tutuyordu. Bir hafta süren bu eylem sonucunda da mesai saat ücretimize %25 zam aldık.
Aslında şunu görmüş olduk ki, işçiler bir araya gelip örgütlü davranırsa her şeyi başarabilir. Ama bu kazanımlara rağmen fabrikamızdaki sorunlar bitmiş değil. Hâlâ iş güvenliği önlemleri yeterince alınmıyor ve birlikteliğimizi koruyamazsak biliyoruz ki patronlar boş durmayacak. Şimdi üzerimizdeki sorumluluk daha da büyümüş oldu. Artık bu birlikteliği daha da güçlendirmeli ve yeni taleplerde bulunabilmek için hep bir araya gelmeliyiz.
Yaşasın işçilerin birliği!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...