Buradasınız
Ne Okulda Ne İşte 1 Milyon Genç: 1 Mayısta Alanlara!
Ankara’dan genç işçi ve öğrenciler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba Kardeşler. UİD-DER’in internet sitesinde “1 milyon genç kayıp” başlıklı haberi okuduk. Haberde 15-19 yaş aralığında bulunan 1 milyon 57 bin gencin ne eğitimde ne de istihdamda yer aldığı belirtiliyor. Biz de genç işçiler, öğrenciler olarak bu çarpıcı durum üzerine sohbet ettik. Duygu ve düşüncelerimizi sizinle de paylaşmak istiyoruz.
Biz emekçi ailelerin çocukları zor koşullarda okuyabiliyoruz. Yıllarca ailelerimizin beklentilerini karşılamak ve “hayallerimize” ulaşmak için sıralarda dirsek çürütüyoruz. Kapitalizmin acı gerçekleriyle ise üniversite yıllarında yüzleşiyoruz. Mezun olduğumuzda bıraktık kendi alanlarımızda iş bulmayı diğer sektörlerde bile iş bulamıyoruz. Güç bela bulabildiğimiz iş en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılamıyor. İş bulamayan gençler ise toplumdan dışlanıyor ve bunalıma giriyorlar. Bu şartlarda yaşamaya çalışan milyonlarca genç bulunuyor.
Lise çağlarındaki gençlerin çoğu okuldan umudu kesmiş durumda. Son yıllarda yapılan değişikliklerle, zaten paralı olan eğitim sitemi iyice pahalı hale getirildi. Devlet okullarında nitelikli bir eğitim verilmiyor. İşçilerin aldıkları ücretler, çocuklarını özel okullara göndermeye yetmiyor. Okula yardımcı kitaplara ve diğer ihtiyaçlara yapılan fahiş zamlar, emekçi ailelerin belini daha da büktü. Emekçi aileler çocuklarını okutamaz hale geldi. Lise çağlarındaki gençler okulu bitirdiğinde işsiz kalacağını bildiği için okula gitmiyor. Hemen bir işe girip güzel bir gelecek kurma hayalleriyle yaşıyorlar. Ancak bu hayaller de kapitalizmin acı gerçeklerine çarpıp tuz buz oluyor. Okula gidemeyen 1 milyondan fazla genç, aynı zamanda iş de bulamıyor.
Kapitalist sistem eğitimsiz ve işsiz bıraktığı gençleri boş bırakmıyor. Çıkışsızlığın içerisindeki gençler yozlaşmanın kurbanı oluyorlar. Egemenler sorunların gerçek nedenini gizlemek için çeşitli araçlar kullanıyorlar. Milyonlarca genç uyuşturucu bağımlılığının pençesine itiliyor. Teknoloji, gençlerin zihinlerini köreltmek için kullanılıyor. Sosyal medyada gençlere yapay bir dünya oluşturuluyor. Gençler böylece hayatın bütün gerçeklerinden uzaklaştırılıyor. Gerçeklerle yüzleştiklerinde ise sudan çıkmış balık gibi ne yapacaklarını bilemiyorlar. Oysa bütün sorunlarımızın kaynağı kapitalist sistemdir. Bu sömürü düzeninin biz gençlere sunabileceği başka bir hayat yok.
Peki kapitalistler biz gençleri neden boş bırakmıyor? Çünkü gençliğin özünde muazzam bir değişim ve mücadele isteği vardır. Gençler hayatı sorgular ve onu değiştirmek ister. Gençlik, bu sistemin çelişkilerini ve çürümüşlüğünü fark ettiğinde, ona karşı ayaklanır. Egemenler gençlerin isyan etmesinden korkarlar. Bu nedenle, her zaman gençliği kendi kontrollerinde tutmak isterler. Egemenler her ne kadar gençleri isyan etmesinler diye çeşitli araçlarla uyutmaya çalışsa da, bugün dünyanın dört bir yanında gençler haksızlıklara karşı meydanlara çıkıyor.
Tarihin pek çok döneminde gençler haksızlıklara karşı isyan etmiştir. Gençliğin isyanı işçi sınıfının örgütlü gücüyle birleştiğinde kapitalizmi yıkabilecek bir güce dönüşebilmiştir. Bugün kapitalizmi tarihin çöplüğüne atabilecek tek güç, işçi sınıfının örgütlü gücüdür. İşçi sınıfının uluslararası mücadele günü olan 1 Mayıs’ta da gençler işçi sınıfının saflarında yer almalıdır. Ancak bu şekilde işçi sınıfının gençlerine güzel bir yaşamın kapıları açılabilir.
GENÇLERE KAPİTALİZMDE GELECEK YOK!
YAŞASIN 1 MAYIS, YAŞASIN SOSYALİZM!
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.