Buradasınız
1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
Gebze’den bir işçi ailesi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ekranlardan sürekli korku atmosferi yayılıyor. İşçilerin pek çoğu panik halinde, ülkelerin sağlık sistemleri çökmüş, ekonomik kriz büyüyor ve milyonlarca işçi işsizliğe mahkûm ediliyor. Patronlar sınıfı bu krizi fırsata çevirmenin derdinde. Dünya işçi sınıfının tepesinde krizin etkilerini daha katmerli bir hale getiren hükümetler var. Hükümetler sermayenin önünü açmak için, onu rahatlatmak için tüm olanakları seferber etmiş durumda. Nereye baksak karamsarlık, nereye baksak korku dolu bir dünya var karşımızda. Hükümetler korona bahanesiyle gösteri ve yürüyüşleri yasaklarken sendikaların ve derneklerin faaliyetlerini kısıtlıyor, yasaklıyor. Dünya işçi sınıfını evlerine hapseden egemenler, en ufak bir hak arama mücadelesi söz konusu olmasın diye her yolu deniyorlar.
İşçiler ne yapmalı ve nasıl düşünmeli böyle bir atmosferde? Toplum daha ne kadar korku içinde yaşamaya devam edecek? Şu koca dünyada üretilen tüm zenginlikler bizim nasırlı ellerimizin hüneriyle üretiliyor. Üreten biziz, demire, çeliğe şekil veren, gökdelenleri inşa eden, tarlaları ekip biçen bizleriz. Ama ay sonunu getiremeyen de yine bizleriz. Bu akıl dışılığa bir dur demenin zamanı gelmedi mi daha? İşte 1 Mayıs tarihi de, ruhu da biz işçilere bunu anlatıyor. Haklarımıza sahip çıkmanın yollarını, bu zalim ve köhnemiş düzene karşı durmanın mümkün olduğunu anlatıyor.
1 Mayıs bize, işçi sınıfı olarak birbirimize daha fazla sarılmamız gerektiğini, inanmamız ve birlik olup örgütlenmemiz gerektiğini anlatıyor. İşte bu yüzdendir ki, bu 1 Mayıs’ta da baskılara rağmen mücadeleyi, birlik olmayı, umutla kuşanmayı, inancımızı elimizden alamazlar, içimizdeki umudu söndüremezler. Bu umudun meşalesini bizler sürekli taşımalıyız. Söndüremezler mücadele ateşimizi. Onların zulmüne, yasaklarına inat, mücadele hep umut verecek bizlere. 1 Mayıs’ların sönmeyen ateşini, mücadelemizle, omuz omuza ve bu düzen yıkılana dek sürdüreceğiz. Çünkü bizim inancımız ve umudumuz tam. Çünkü biz örgütlü işçileriz. Çünkü bizim “zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok.”
Koronavirüs Günlerinde İşsizlik
Örgütlü Mücadele Ertelenemez!
- Metal İşçisi Kadınlar Olarak 1 Mayıs’ta UİD-DER’leyiz
- Çocuklarımızın Geleceği İçin Haydi 1 Mayıs’a
- New York’lu İşçiler: Mayıs Ayında Kira Ödemiyoruz!
- Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Örgütlülüğümüz!
- Dünyada 1 Mayıs: Yasaklara, Baskılara İnat Mücadele!
- Sendikalardan 1 Mayıs Açıklamaları
- 1 Mayıs Ruhuyla Birleşelim!
- UİD-DER’li Kadınlar 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- Bugün 1 Mayıs Kardeş
- Birleşen İşçi Her Zaman Kazanır
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye
- 1 Mayıs’la Umudumuzu Yeniden Kuşandık
- Yaşasın 1 Mayıs!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Korkuya Teslim Olmuyoruz, 1 Mayıs Ruhunu Yaşatıyoruz!
- 1 Mayıs Geliyor ve Bir Kahraman Lazım!
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadelemizi ve Dayanışmamızı Güçlendirelim!
- İşten Atmalara ve Ücretsiz İzinlere Hayır!
- Sendikalardan Çağrı: Güzel Günler İçin 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...