Buradasınız
Ben Senim Sen de Bensin, Öyleyse Bu kavga Niye!
Aydınlı’dan bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER Aydınlı temsilciliğimizde açık hava film gösterimlerimiz başladı. Yaz sinemasının ikinci filmi “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” adlı belgesel filmdi. Filmimize mahallelerden ve işyerlerinden yüzden fazla işçi arkadaşımız çocuklarıyla ve eşleriyle geldiler. Akşam saat 9’da başlayan gösterim yoğun bir ilgi gördü. Oturacak yer kalmayınca gençler çimlere oturdu. Gösterimi evlerin balkonlarından izleyen komşularımız da vardı.
İşyerlerinde kâr hırsı için bizleri bölmeye çalışan patronlara inat, her yöreden insanlarla bir aradaydık. Onlarca halkın bir arada yaşadığı Anadolu’nun tüm renkleri bizlerin zenginliğini ortaya koyuyor. Anadolu’daki halkların kültürlerini müzikleri üzerinden ele alan görüntüler perdeye düştükçe ve birbirimizin yörelerine dair görüntüler izledikçe espriler yapılıyor, kahkahalar kopuyordu. Yeri geldi, dilini anlamadığımız ağıtlar yakıldığında hep beraber hüzünlendik. Görüyorduk ki, acı hangi dilde anlatılırsa anlatılsın acıdır. Sevgi, aşk hangi dilde anlatılırsa anlatılsın yine aynı duygulardır. Demek ki farklı dilleri de konuşuyor olsak, sevinçlerimiz, hüzünlerimiz, sorunlarımız ortak ve egemenler bizlere müdahale etmediği müddetçe kardeşlik içinde bir yaşam sürdürebiliriz. Filmde en çok dikkat çeken kare ise, “Ben Senim Sen de Bensin, Öyleyse Bu kavga Niye!” karesi oldu.
Öyle ya işçinin işçi ile bir sorunu olmaması lazım. İşyerinde makine başında patronların kâr hırsı için çalışırken, sömürülürken, patronlar bir ayrım yapmazken sıra bizlerin ortak mücadelesine geldiğinde “o terörist”, “o Kürt”, “sen Türksün”, “diğeri Alevi”, “öbürü Sünni” denerek bölünüyoruz. Bizler bu oyunlara gelmemeliyiz. Hiçbir halkın ezilmesinden bizlerin bir çıkarı olamaz. Tersine halkları ezenler, bu ezilme suçuna bizleri de ortak etmekte ve kardeşlerimize bizi düşman etmekler. Filmde de izlediğimiz gibi tarlada pamuğu toplayan, ipe çeviren, halıyı dokuyan, demire şekil veren, tarlada ekip biçen bizler, kendimiz için de bambaşka koşullarda çalışıp yaşayabileceğimiz bir dünyayı yaratabiliriz.
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...