Buradasınız
Sarıgazi’de 1 Mayıs Coşkusunu Yeniden Yaşadık!
Sarıgazi’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
13 Mayıs Pazar günü Sarıgazi temsilciliğimizde, Taksim 1 Mayıs kutlamalarından derlenen görüntüleri izledik. Görüntüleri izlerken, 1 Mayıs’ta yaşadığımız coşkuyu ve heyecanı yeniden hissettik. Aramızda o gün çalıştığı için 1 Mayıs alanına gelemeyen işçi arkadaşlarımız da vardı.
1 Mayıs günü alana gelen yüz binlerce işçi ve emekçi yan yana, can cana, kardeşçe bir araya gelmiş ve alanı doldurmuşlardı. Hep bir ağızdan taleplerini haykırıyorlardı. İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününe sahip çıkıyorlardı. İzlediğimiz görüntülerden bunu daha iyi gördük. Öte yandan UİD-DER’in 1 Mayıs’taki coşkusu bambaşkaydı görüntülerde. Kortejimizin alana giderken, alandayken ve alandan ayrılırkenki görüntüleri gurur vericiydi. Birlikte attığımız sloganlarımız, söylediğimiz marşlar ve türküler coşkumuzu katlayarak bizleri birbirimize kenetliyordu.
1 Mayıs’a dair görüntüleri izledikten sonra etkinliğimize gelen işçi arkadaşlarımız duygu ve düşüncelerini bizimle paylaştılar. Mitinge ilk kez katılan bir matbaa işçisi; “1Mayıs basında bahsedilenlerden çok daha farklı, o coşkuyu mutlaka yaşamak gerekiyor” diyerek ilk 1 Mayıs’ının coşkusunu dile getirdi. Bir ev kadını işçi arkadaşımız, 3 yıldır UİD-DER’le katıldığını, heyecandan sabaha kadar uyuyamadığını, her geçen yıl daha kalabalık katılmamızın kendisine güven verdiğini ve korkularını yendiğini dile getirdi. Duygularını bizimle paylaşan diğer işçi arkadaşlarımız da UİD-DER’in düzenli, disiplinli ve coşkulu kortejinin herkesin dikkatini çektiğini, etraftaki insanların derneğimizi merak ettiğini dile getirdiler.
Etkinliğimizi hep birlikte halay çekerek bitirdik. UİD-DER’li işçiler olarak bizler kol kola omuz omuza çalışarak bir 1 Mayıs’ı daha geride bıraktık. Ama bizim için durmak yok, mücadeleye devam. Bir sonraki 1 Mayıs’a daha kalabalık daha örgütlü çıkmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Alanda da coşkuyla ve tek sesle haykırdığımız gibi, UİD-DER YÜRÜYOR, MÜCADELE BÜYÜYOR!
UİD-DER’de 1 Mayıs Sonrası
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...