Buradasınız
Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
Ortadağ’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar,
UİD-DER sitesinde fotoğraf, film ve şarkılarla emek, tarih ve yaşama dair paylaşımları dört gün boyunca ilgiyle takip ettim. Bu paylaşımlar sayesinde şu anda benim de içinde yer aldığım sınıf mücadelesinin ne kadar eskilere dayandığını, sahip olduğumuz hakların ne büyük mücadelelerle elde edildiğini bu kez fotoğraflarla, videolarla görmek gerçekten çok anlamlıydı. İzlediğim filmlerde, okuduğum kitaplarda hissettiğimden çok daha başka duygular hissettim bu kez. Tarihte yolculuk yapıyor gibiydim dört gün boyunca.
Paylaşımların ikinci gününde yine güncelleme var mı diye bakarken bir sürprizle karşılaştım. Berec Pil fabrikasında kadın işçilerin mücadele ettiğini gösteren fotoğrafları görünce çocukluğuma döndüm. 2005 yılında henüz 12 yaşında bir çocukken Gaziosmanpaşa’da börekçi dükkânında çalışıyordum okuldan kalan zamanlarda. Bazı günler gecenin 2’sinde, 3’ünde dükkânı açtığım olurdu. İki şubesi vardı börekçinin. Rami ile Berec arasında mekik dokurdum sürekli. Çalışmadığım günler ise Berec sokaklarında oyunlar oynardık arkadaşlarla. Terk edilmiş, pencere ve kapıları dökülmüş binalar vardı o zaman. Bu binaların içine girer çıkardık. Bazen bu terk edilmiş yapılara bakar, bu koskoca binaların neden kullanılmadığını sorardım kendi kendime. Çocuk olduğum için çok da üstelemezdim tabii. Boş binaların yanında bir de kocaman iş hanları vardı, içinde yüzlerce işçinin çalıştığı. İşçilerin çoğu börekçi dükkânına gelirlerdi. Sabahları alelacele poğaçalarını alıp giderler, öğle aralarında ise çay içip sohbet etmeye gelirlerdi. Çocuk aklımla hatırladığım aralarında güzel bir ilişkinin olduğuydu. Kalabalık gruplar halinde gelir, şen şakrak sohbet ederlerdi. Ama bulundukları semtte bir zamanlar böyle önemli bir grev olduğunu bildiklerini sanmıyorum.
Ben de 15 yıl sonra UİD-DER sayesinde öğrendim bunu. Meğer sokaklarında koşturduğum, terk edilmiş binalarına girip çıktığım Berec’te bir pil fabrikasında bir grev yaşanmış bir zamanlar. Hem de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ilk grev! Bu denli kitlesel ilk grev! Sonra öğrendim ki semte adını veren de bu fabrikaymış. Bu sayede bir kez daha anladım ki, şimdi yaşadığımız, sokaklarında gezdiğimiz ne çok yer varmış geçmişte mücadelelerin verildiği. Mesela Kartal’ı düşünüyorum. Eskiden hiç bakmadığım gözle bakıyorum şimdi Kartal’a. 15-16 Haziran’da binlerce işçi bu semtteki binalardan aktılar yollara diyorum. Kim bilir nasıl çınlamıştır işçilerin sesleriyle bu sokaklar da! Ya da Haliç geliyor aklıma. Piyer Loti’ye çıkıp manzarasını seyrettiğimiz Haliç’te de bir zamanlar grevler, direnişler olmuş meğer. Haliç’in dibinde altın var mı bilmem ama Haliç’in üstünde alın teri olduğu kesin.
Evet, nice mücadeleler verilmiş bu topraklarda. Üstelik çok uzak olmayan tarihlerde… Ama kendi sınıfımızın tarihiyle koparılmış bağlarımız. 12 Eylül faşist darbesiyle aktarma kayışlarımız koparılmış. Neyse ki UİD-DER gibi bir aktarma kayışımız var. Bize sınıfımızın tarihini ve kurtuluş yolunu gösteriyor örgütümüz. Biz genç işçileri sınıfımızla tanıştıran, geçmiş mücadele deneyimlerini aktaran mücadele örgütümüz UİD-DER’e sonsuz teşekkürler. Geçmiş bizimdir, gelecek ellerimizdedir. İyi ki varsın UİD-DER!
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...