Buradasınız
Ücretlerimiz Verilmiyor Ama Aileymişiz!
Gebze’den bir işçi
Ben metal sektöründe, Metkon adlı bir fabrikada çalışan bir işçiyim. Sizlerle bugünlerde Metkon işçisi olarak yaşadığımız sorunları paylaşmak istiyorum.
Bizim servisimiz yok, nerede oturursan otur ayda 50 ytl ulaşım bedeli ödeniyor. En kısa mesafede oturan bir işçinin yol masrafı ise 65 ytl. Yani 15 ytl bizim cebimizden çıkıyor. İşyerinde çalışanların üçte biri ise işyerindeki barakalarda kalıyor ve yol ücreti alamıyorlar.
Metal sektörü olmasına rağmen ne bir ara dinlenme saatimiz var, ne de çay saatimiz var. Sadece yemek paydoslarında çok kısa bir dinlenme aralığımız var, o da yemek kuyruğunda geçiyor. Maaşlarımızı ayın birinde hesaplanmasına rağmen gecikmeli olarak on beşinde, bazen daha da geç alabiliyoruz. Şu ana kadar ayın ortasında maaş verildiğini duymamıştım. Çünkü bu tarihte maaş değil avans veriliyor birçok işyerinde.
Sonuçta 15 günlük emeğimiz içeride hapsediliyor ve içeride kalan parayı da işten çıkan hiçbir işçi alamamış. Alacakları olan işçiler para yok denerek savuşturuluyorlar. İyice azıtan patron 15 Şubatta almamız gereken maşımızı ödemediği gibi Mart maaşını da halen ödemedi. Bu yaşananlara rağmen patron hiçbir açıklama yapma gereği bile duymadı.
Biz işçiler de 18 Martta topluca iş bırakma eylemi yaptık ve patrondan bir açıklama yapmasını istedik. Tabiî ki patron ortalıklarda yoktu, ama onun kuyrukçusu bizlere şunları söyledi. “Sizlere bu akşama kadar bir açıklama yapacağım.” Tabii o gün hiçbir açıklama yapılmadı. Bizlerse eylemimize devam ettik. Çarşamba günü patron geldi ve bizlere bir konuşma yaptı. Konuşmanın özeti şuydu: “Şu an işler az, o yüzden para yok. Haklısınız ama bu şekilde iş bırakmanız hiçbir şeyi değiştirmez. Zaten Türkiye’de çalışan işçiler verimli değil, o yüzden buraya sermaye gelmiyor gelemez de. Bunun için daha verimli çalışmak gerekir. Ücretlerinizin ne zaman verileceğini kestirmem zor.” Buna benzer bir konuşma bekliyorduk, ama bu kadar yüzsüzcesine değil. Aslında bir patrondan da ne beklenirdi ki.
Önceleri bu eyleme gönülsüz katılan işçiler patronun konuşmasından sonra eylemin önemini ve gerekliliğini daha iyi kavradıklarını söylediler. Cuma gününe kadar kimseler yanımıza uğramadı ve hiçbir açıklama da yapılmadı. Biz işçiler bir açıklama istedik. Muhasebe şefi dedi ki, “durumunuzu tekrar ilettim, pazartesi günü bir cevap verilecek”. Yani maaşlarımız bize pazartesi yine ödenmeyecek, sadece ne zaman verileceğine dair haber verilecekti. Bazı işçi arkadaşlarımız pazartesi paralar ödenmezse bizden günah gider diyorlardı. Bizlerin görebilecekleri yerlere patron tarafından asılan yazıda ise şunlar yazıyordu: “Elimizdeki siparişlerin azalması dolayısıyla, 25 Mart Salı gününe kadar, daha sonraki bir tarihte çalıştırılmak üzere, çalışma olmayacaktır.” Yani ne zaman para alacağımız halen belirsiz.
Bizlere sürekli aile olduğumuzu söyleyen patrona ceplerimizde yol paramız olmadığını söylediğimizde, başkalarından borç alın cevabını veriyordu.
Evet arkadaşlar, bizim Metkon işçileri olarak yaşadığımız bunlar. Bizim yaşadıklarımızı birçok işçi kardeşlerimiz de yaşıyor. Bu kan emici patronlar sınıfı ortadan kalkmadıkça biz işçiler bu tür sorunları hep yaşayacağız.
Yaşasın İşçilerin Örgütlü Mücadelesi!
Örgütlüysek Her Şeyiz Örgütsüzsek Hiçbir Şey!
Gebze’de Emekçi Kadınlar Günü
Newroz Piroz Be
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...