Buradasınız
25 Kasımda Emekçi Kadınlar Meydanlardaydı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar meydanlara çıkarak haklı taleplerini haykırdı. İstanbul’dan Kayseri’ye, İzmir’den Elazığ’a, Hatay’dan Kocaeli’ye meydanlara çıkan emekçi kadınlar, hep bir ağızdan kadına yönelik şiddete, tacize “hayır” dediler. Yoksulluğa ve işsizliğe karşı tepkilerini ortaya koydular, “hükümet istifa” sloganları attılar. Emekçi kadınlar ayrıca ILO 190 anlaşmasının imzalanmasını istediler. İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacaklarını haykırdılar.
Türkiye’nin birçok kentinde ve işyerlerinde eylemler yapan emekçi kadınlar; “Kadınlar İşe, Çocuklar Kreşe”, “Yoksulluk da, Şiddet de Kader Değildir”, “ILO 190 Onaylansın”, “Kadınları Koruyan Yasalar Uygulansın” dövizlerini taşıdılar.
Sanayi kenti Gebze’de Gebze Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Hayatlarımız Bizim, Haklarımız Bizim, İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz” pankartlarıyla yürüdüler. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Kadın Komisyonu ve Petrol-İş Sendikası üyesi kadın işçiler, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi Kadın Komisyonu ve Birleşik Metal üyesi kadın işçiler, Eğitim-Sen üyesi emekçi kadınlar, ev emekçisi kadınlar ve çeşitli sektörlerden emekçi kadınlar katılarak eyleme destek verdiler. Alkış ve ıslıklarla yürüyen kadınlar sık sık “Kadınlar Yürüyor, Mücadele Büyüyor”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganlarını attılar.
Emekçi Kadınlar Gebze Kent Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamada; her 25 Kasım günü dünyanın her yerinde kadınların şiddete karşı güçlerini birleştirdiğine, mücadele bayrağını yükselttiğine değinildi. Pandeminin etkilerini kadınlar olarak işsizlik, yoksulluk, hak gaspları ve şiddetin artmasıyla kadınların yoğun bir şekilde yaşadığı ifade edildi. Ayrıca siyasi iktidarın uyguladığı politikaların, pek çok kadının yaşamını kararttığı vurgulandı. Basın açıklamasında sık sık; “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz” sloganını atan emekçi kadınlar, kadına yönelik şiddete ve baskıya karşı tepkilerini dile getirdiler. Açıklamanın ardından çekilen halaylarla eylem sona erdi.
25-kasim-datca-2021.webp
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
25-kasim-hatay-2021.webp
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
25-kasim-mersin-2021.webp
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.