Buradasınız
UİD-DER Kartal’da Emekçileri 1 Mayıs’a Çağırdı, Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine Destek İstedi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, Kartal’da toplu bildiri dağıtımıyla 1 Mayıs’a katılım çağrısında bulundu ve 14 Mayıs seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı partilerine destek istedi. UİD-DER’in TİP listelerinden seçimlere giren İstanbul 1. Bölge milletvekili adaylarının da yer aldığı çalışma boyunca, Kartal caddelerinde işçi ve emekçilerin acil talepleri yankılandı. Emekçilere tek adam rejimini göndermek üzere ortak bir irade gösterme ve mücadele çağrısı yapıldı.
UİD-DER Kartal'da emekçileri 1 Mayıs'a çağırıyor. 14 Mayıs'ta Emek ve Özgürlük İttifakı partilerinin adaylarına oy vermeye çağırıyor.#1Mayıs #Haydi1Mayısa pic.twitter.com/G4LMGrPHtj
— UİD-DER (@uid_der) April 15, 2023
Kartallı emekçilere seslenen UİD-DER’li işçiler, “İşçi sınıfı olarak örgütlenmek, emeğin örgütlü cephesini büyütmek ve siyasi bir güce ulaşmak zorundayız!” dediler. UİD-DER’in bunun için çalıştığını, bu nedenle emekten, demokrasiden, özgürlükten, kadın ve insan haklarından yana olan Emek ve Özgürlük İttifakı’na destek verdiğini vurguladılar. “14 Mayıs milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı için, ittifakı temsil eden sosyalist, emekten ve demokrasiden yana adaylar için oy kullanalım. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise, Erdoğan’da ifadesini bulan baskıcı tek adam rejimine son vereceğini ilan eden Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyelim. Toplumu nefessiz bırakan bu yönetimi göndermek için birleşelim” diyen UİD-DER’li işçilerin çağrıları Kartallı emekçilerden büyük destek gördü. UİD-DER’li işçilerle emekçiler arasında yürütülen sohbetlerde tek adam rejimine tepki ve değişim isteği bir kez daha kendisini açığa vurdu. Özellikle kadınlar ve gençler “21 yıl yeter, daha fazlasına tahammülümüz yok, değişim lazım, yenilenme lazım” dediler. Deprem nedeniyle İstanbul’a yerleşen bir grup depremzede ise Meclise işçilerin, emekçilerin, deprem felaketini yaşayanların sesini duyacak ve duyuracak milletvekilleri göndermenin büyük bir ihtiyaç olduğunu dile getirdiler. UİD-DER’li işçiler Kartal halkına değişim isteğini, özgürlük talebini güçlü biçimde dışa vurmak için 1 Mayıs alanında birleşme çağrısında bulundular.
UİD-DER emekçileri Kartal'da 1 Mayıs'a davet ediyor ve tek adam rejimine karşı mücadeleye çağırıyor.#1Mayıs #Haydi1Mayısa #1Mayıs2013 pic.twitter.com/sK1uCn2Q7t
— UİD-DER (@uid_der) April 15, 2023
Kartal caddelerinde “Ezilen Kürt halkının, Alevilerin ve toplumun ezilen kesimlerinin demokratik talepleri karşılansın”, “Baskıcı tek adam rejimine son! Siyasal baskılara son, siyasi tutsaklara özgürlük”, “İşçilerin sendikalaşmasının önündeki tüm engeller kaldırılsın! İşçilerin her türlü grev ve toplu sözleşme hakkı güvence altına alınsın, lokavt yasaklansın!” diye haykıran, taleplerini dile getiren UİD-DER’li işçiler, 1 Mayıs’a ve 14 Mayıs’a emek cephesini güçlendirerek hazırlandıklarını vurguladılar.
- Engeller Bizi Durduramaz, Rüzgârlar Savuramaz!
- UİD-DER Kortejinde 72’lik Bir Karslı: Memê!
- Kardeşim Muhsin!
- Sömürüsüz Bir Dünya İçin Mücadele Azmimizi Biledik!
- Hesap Günlerinin Gelmesi İçin…
- Gelenekten Geleceğe 1 Mayıs’taydık
- Emekçi Kadınlar, Kadın Düşmanlarına 14 Mayıs’ta HAYIR Diyecek!
- Sınıfımızın Safında Umudumuzu Büyütüyoruz
- 14 Mayıs’ta Asrın Kötülüğünün Hesabını Birlikte Soralım!
- Gün Gelir ve Yıkılır Mutlak Sanılan Düzen!
- İyi ki Oradaydık!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Coşkusunu Paylaşıyor
- Biz Çocukların da Değişmesini İstediği Şeyler Var!
- Samandağ’dan Mektup Var: Sevgili UİD-DER Ailesi!
- Yine UİD-DER’le Geldim, Yine Umutla Döndüm!
- 1 Mayıs 2023 Zorbalar Kalmaz Gider
- Dünya İşçi Sınıfı Farklı Dillerde Aynı Şeyi Haykırdı: Sömürüye Son!
- UİD-DER 1 Mayıs Meydanından Seslendi: “Yağmacı Enkaz Düzenine Son!”
- 1 Mayıs 2023: Türkiye’nin Dört Bir Yanından “Artık Yeter” Sesleri Yükseldi!
- İstanbul’da 1 Mayıs: Emekçiler Değişim İradesini Ortaya Koydu
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...