Buradasınız
DERİTEKS’e Yapılan Saldırı Eylemlerle Protesto Edildi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Akar Tekstil patronunun DERİTEKS yöneticilerine yönelik silahlı saldırısı 13 Şubatta Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesinde, 14 Şubatta İzmir’de Akar Tekstil fabrikası önünde protesto edildi. Tuzla’da çok sayıda deri işçisinin katıldığı eyleme Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, Dev Yapı-İş ve Limter-İş sendikaları ile demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve UİD-DER destek verdi.
İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Akar Tekstil’de örgütlü olan DERİTEKS’in yöneticileri sorunları görüşmek üzere fabrikaya gittiklerinde patronun kardeşi tarafından silahlı saldırıya uğradılar. Genel Başkan Makum Alagöz yaralanırken diğer sendikacılar şans eseri kurtuldular. Patronların derdi görüşmek değil pusu, tehdit ve saldırmaktı. Bu mafyatik saldırı sadece DERİTEKS’e değil tüm işçi sınıfına yapılan bir saldırıdır. Patronların bu tutumu, Türkiye’de iktidarda bulunan rejimin karakterinden, politikalarından, hak mücadelesine bakışından, işçi düşmanı zihniyetinden bağımsız değildir.
Eylemde DERİTEKS’in bağlı olduğu Türk-İş konfederasyonu adına konuşma yapıldı. Türk-İş’in bu saldırının takipçisi olacağı belirtildi. Saldırılar karşısında konfederasyon ayrımı yapılmadan birlik olma çağrısı yapıldı. DERİTEKS Tuzla Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu ise şunları söyledi: “Onlarca işkolunda örgütlü sendikalar bu saldırılara maalesef ki yabancı değildir. Saldırıyı, sömürüyü dizginsiz yürütmek istiyorlar. Kendileri şatafat içinde yaşarken işçinin emeğinin değerini, kıymetini bilmeyip alın terine kurşun sıkma hadsizliğini yaptılar. Biz patronla süreci yürütmek için konuşmak isterken onlar ise konuşmayı bırakın canice canımıza kast etmişlerdir. Kazlıçeşme’den bugüne yaşadığımız saldırılardan başı dik çıkışımız, belinde silahla mafya artığı ilkel tavrınıza boyun eğmeyi reddettiğimiz içindir. Bu saldırı emek düşmanları için de karşısında dik duran, sınıf sendikacılığı yapan sendikalar için de ne ilk ne de sondur.”
Bu saldırı karşısında sessiz kalmayacaklarını, örgütlenmekten geri adım atmayacaklarını belirten Numanoğlu, “Mücadele tarihimizden öğrendiğimiz bir şey var. O da her zorlu süreci birlikte aştığımız gibi bu saldırıları da birlikte aşacak, sınıf dayanışması ile göğüsleyeceğiz. Korkmadık, korkmuyoruz, biz kazanacağız, işçi sınıfı kazanacak!” dedi.
Eylem sırasında “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz”, “Faşizme Geçit Vermeyeceğiz” sloganları atıldı.
İzmir’de Akar Tekstil önünde yapılan eylemde Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği adına konuşan Genel Merkez Teşkilat Sekreteri Ayhan Yanılmaz, saldırıyı protesto ederek “bu kurşun Türkiye işçi sınıfına sıkılmış bir kurşundur, bu kurşun emek hareketine, sendikal birliklere sıkılmış bir kurşundur” dedi.
Sömürüde sınır tanımayan, bütün dertleri daha fazla kâr elde etmek olan patronlar, işçilerin bu duruma sessiz kalmasını, boyun eğmesini istiyorlar. Patronların bu pervasızlığına karşı işçi sınıfının sendikalarında, mücadele örgütlerinde, siyasi örgütlerinde bir araya gelmesi, güçlü, sağlam birlikler oluşturması, patronlar cephesinin karşısına tek bir yumruk olarak çıkması büyük önem taşıyor.
- İş Cinayetinde Ölen Zafer Açıkgözoğlu Anıldı
- Sorunlarımızın Kaynağı Göçmenler mi?
- İnşaat, Depo, Belediye İşçileri, Çiftçiler Mücadeleye Devam Ediyor
- Hatay’da Barınma Hakkı Mitingi
- Grevdeki Befesa İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Onların Kârı Bizim Hayatımızdan Değerli Olamaz
- Aydınlık Günleri Getirene Dek
- Kemal Türkler Kavgamızda Yaşıyor!
- Sendika Düşmanlığına, Ücret Gaspına Karşı İşçi Mücadeleleri
- Kemal Türkler’i Anıyoruz, Mücadeleci Sınıf Sendikacılığı Anlayışına Sahip Çıkıyoruz
- Örgütlü Olan Kazanır!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Belediyelerde İşten Atma Saldırısına Karşı İşçilerin Mücadeleleri Devam Ediyor
- KESK ve Emekli Örgütlerinden Türkiye Genelinde “Sefalete Teslim Olmayacağız” Eylemleri
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...