Buradasınız
Çocuklarımızın Fabrikalarda Hayattan Koparılmasına Dur Demek İçin 1 Mayıs’a!
Ankara/OSTİM’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
2021 yılı sonunda Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte MESEM’e (Mesleki Eğitim Merkezleri) kayıtlı kişi sayısında patlama yaşandı. Bugün MESEM’e kayıtlı, 300 bini ise 18 yaşından küçük, 1,5 milyon öğrenci var. MESEM’lerin daha fazla gündem olması, hayatımıza girmesi maalesef çocuklarımızın, gençlerimizin iş cinayetlerine kurban gitmesiyle oldu. 2023-2024 eğitim yılının ilk yarısında 8 “öğrenci” çalıştıkları işyerlerinde iş cinayetlerinden dolayı hayatlarını kaybettiler. Milli Eğitim Bakanlığı çocukların çıraklık yaptığı işyerlerine müfettişlerin gönderileceğini açıkladı. “İş sağlığı ve güvenliği konuları gündeme alınacaktır” dedi. Bu açıklamaların ve gönderilen müfettişlerin göstermelik olduğunu ben çalıştığım işyerine gelen müfettişlerden gördüm.
Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde metal işkolundaki bir fabrikada çalışıyorum. Çalıştığım işyerinde de 15 MESEM’li “öğrenci” çalışıyor. İşyerinde MESEM’li çocuklardan sorumlu işyeri eğitmeni ile konuştuğumda denetimlerin ne kadar göstermelik olduğunu öğrendim. OSTİM’in içinde bir MESEM merkezi var ve birçok yere çırak gönderiyor. Çalıştığım fabrika OSTİM’de iş güvenliği kurallarını tüm bölümlerde gerektiği gibi uygulayan birkaç işyerinden biridir. Ancak organizedeki işyerlerinin tamamına yakınında iş güvenliği önlemleri alınmıyor ve çalışma koşulları çok ağır. Buralarda stajyerler, çıraklar, çocuklar en pis işlerde çalıştırılıyor. Patronlar hiçbir kurala aldırmaksızın çocuklara bedavaya her türlü işi yaptırıyorlar. Müfettişlerin o tarz yerlere uğramadığını ya da uğrasalar bile ofiste bir çay içip gittiklerini, esas olarak bizimki gibi fabrikaları gezip görevlerini “yerine getirdiklerini” işyeri eğitmeninden öğrendim.
Ne işçilerin ne de stajyer öğrencilerin çalışma koşulları ve eğitimleri patronların umurunda! Onlar için önemli olan tek şey en ucuz yollarla en çok kârın nasıl elde edildiğidir. İktidar da zaten yıllardır çıkardığı yasalarla patronlara hizmette kusur etmiyor. İktidarın işletmelere sunduğu bu yağlı kapıyı fark eden patronlar çalıştırdıkları “öğrenci” sayısını artırdılar.
Çocuklarımızın bu sömürü çarkına daha fazla kurban olmaması için işyerlerindeki örgütlülüğümüzü güçlendirmeliyiz. Genç stajyer ve çırakları da örgütlülüğümüzün bir parçası haline getirmeliyiz. Kardeşlerim 1 Mayıs, işçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü! Bize reva görülen bu hayata HAYIR demek için, çocuklarımızın fabrikalarda hayattan koparılmaması için 1 Mayıs alanlarında sesimizi yükseltelim.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
İşçi Sınıfının Gençliği Mücadeleye!
Sesimizi Duyurmaya Geliyoruz!
- Uludağ’ın Eteğinde Umudumuz Yeşerdi
- Dünden Bugüne, Bugünden Yarınlara 1 Mayıslar
- Yapılan Hiç Bir Şey Boşa Gitmez!
- Elbet Bir Gün…
- Yumruğumuzu Büyütmeye Devam Edelim!
- 1 Mayıs’ta Kendimi Özgür Hissettim
- Olmak İstediğim Fotoğraf Karesi!
- UİD-DER ile Nice 1 Mayıslara
- Yüreklerimiz Meydanlarda Buluştu
- 1 Mayıs Alanlarında UİD-DER Saflarında
- İşyerlerinden 1 Mayıs Alanlarına UİD-DER
- Geleceği Ellerinde Taşıyan Mücadeleci İşçilerin Korteji
- 1 Mayıs’ta Çocuklarımla El Ele
- Her Şeye Rağmen Yaşasın 1 Mayıs
- İyi ki 1 Mayıs’a Gitmişim
- 1 Mayıs Meydanında Kırmızı Önlük ve Şapkanın Güzelliği
- 1 Mayıs’ta Umudumuz Yeşerdi
- 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleyi Büyütmeye Biz de Varız!
- İlk 1 Mayıs’ımın Gururunu Yaşadım
- 1 Mayıs’ta Dünyanın Dört Bir Yanında Meydanlar İşçi ve Emekçilerin Talepleriyle Yankılandı!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...