Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Hepimiz Birlik Olalım
İkitelli’den bir kadın işçi
Öncelikle UİD-DER’e teşekkürlerimi sunuyorum bana bilinç verdikleri için. Burada her şeyi öğreniyoruz. Bize nasıl haksızlık yapılıyorsa dünyanın her yerinde yapılıyor işçilere. Onlar da bu haksızlıklara karşı çıkmak için bir aradalar ve bir şeyler için mücadele ediyorlar. Kadınlara baskı neden? Evde, işte, sokakta… Biz insan değil miyiz, bizim de haklarımız yok mu? Kadın-erkek neden ayrılır ki, bizim eşit olmamız lazım her konuda, birleşmemiz birlik olmamız bu mücadeleye atılmamız gerekmez mi hep birlikte? Sonuçta her şey bizim elimizden geçmiyor mu? Hepimiz sınıf kardeşi değil miyiz soruyorum size. Birlik olup, bir mücadele altında toplanıp nasıl haklarımızı öğrenebiliriz? Patronlara karşı ezilmemeyi, boyun eğmemeyi, yeri geldiğinde cevabımızı nasıl vereceğimizi öğrenmek varken, niçin biz kadınlar bu kadar eziliyoruz?
Bizim ürettiklerimiz hep patronlara, ya onların bize yaptıkları! Bizi ezmek, bizi susturmak, üç kuruş paraya çalıştırmak istiyorlar. Gözümüzü açıp haklarımızı savunmalıyız. Ben her zaman kadın-erkek eşitliğine inanıyorum. İnsan bir şeyleri tek başına başaramaz, birlikte olmadan bu savaşı kazanamayız. Gelin el ele verelim, birlikte bu sınıf mücadelesinde özgürlüğe doğru yürüyelim. Gelin işçi kardeşlerim birleşelim. Siz de artık öğrenin patronların bizi nasıl sömürdüğünü ve bizim de her şeye rağmen ayakta olduğumuzu görün. Görün ki açılsın gözlerinizin arkasındakiler. Ben ezilmek istemiyorum, patronların hâkimiyetinde olup istedikleri şeyleri elde etmelerini hiç istemiyorum. Olan biz işçilere olmuyor mu? Biz işçiler sonuçta aynı çatı altında çalışıyoruz. Hepimiz bir ekmeği bölüşmüyor muyuz? Bizim istediğimiz insanca bir yaşam. Haksızlıklara göz yumarak böyle devam etmez bu hayat.
Hepimiz birlik olalım, büyütelim örgütlü işçi sınıfı mücadelesini!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...