Buradasınız
Daha Önce Hiç Yaşamadığımız Bir Yılbaşı Akşamı Yaşadık
Dudullu’dan bir grup işçi ve öğrenci
Biz UİD-DER’de gitar dersi alan işçi ve öğrencileriz. Gitar hocamız bize öğretmeye çalıştığı bir parçayı, iyice hazırlanıp yılbaşı gecesi çalmamızı istediğinde hepimiz önce korktuk, daha sonra ise çok sevindik ve gururlandık. Yılbaşı gecesinin heyecanını günler öncesinden üzerimizde hissederek birkaç kez prova yaptık. Nihayet yılbaşı akşamı gelip çattı. Hepimiz çok ama çok heyecanlıydık. Ama içinde bulunduğumuz ortamın sıcaklığı ve samimiyeti bizi biraz olsun rahatlatmıştı.
Çoğumuz bugüne kadar sıradan yılbaşı akşamları geçirmişti. Ama o gün daha önce hiç yaşamadığımız bir yılbaşı akşamı yaşadık. Evlerimizde yaptığımız yiyeceklerle mükellef bir sofra kurulmuştu. Yemekten sonra UİD-DER müzik grubunun söylediği şarkılarla hep beraber coştuk. Ve nihayet sıra bize gelmişti. Bütün heyecanımıza rağmen şarkımızı çalmayı başardık. İnsanların biz çalarken alkış tutması ve parçaya eşlik etmesi bizi epey rahatlatmıştı. Ama en güzeli parçamızı bitirdiğimizde gelen alkıştı. Bu alkışlar sayesinde emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyoruz.
Yılbaşı eğlencesine ailelerimiz de gelmişti. Anlayacağınız her yaştan insan vardı. Farklı yaş gruplarından insanlar olarak eğlenceyi ortaklaştırabilmemiz çok anlamlıydı. Bunu sağlayan şey her şeyin planlı, programlı ve abartmadan yapılmasıydı. Ailelerimizin de o geceden memnun ayrılması bizim için önemliydi. İlk kez derneğe gelen bir arkadaşımız “insanlar nasıl oluyor da bu kadar samimi olabiliyorlar” diyerek şaşkınlığını belirtmişti. Evet, burada insanlar samimiler. Çünkü burada egolarından kurtulmuş insanlar var. Kimsenin kimseye üstünlük taslama derdi yok. Herkes işçi olduğunun farkında ve aynı mücadeleyi veriyor.
UİD-DER’e geldiğimiz günden bu yana öğrendiğimiz çok şey var. Buraya gelmeden önce farkında olmadan patronların safında duruyorduk. Ama şimdi işçilerin safında olmamız gerektiğini ve ancak örgütlenerek bir şeyler kazanabileceğimizi biliyoruz. Örgüt ve örgütlenme kelimeleri ne yazık ki toplumda korkulan kelimelerdir. Ama işçi örgütlerinin gerekliliğini ve örgütlenmeden yol alamayacağımızı, dolayısıyla bu iki kelimenin biz işçiler için ne kadar önemli olduğunu UİD-DER’de öğrendik. Biz burayı ikinci evimiz olarak görüyoruz. Çünkü hayatı öğrendiğimiz ilk yer kendi evimizdir. Hayatta nerede ve kimin yanında durmamız gerektiğini ise burada UİD-DER’de öğrendik. UİD-DER sadece işçilerin sorunlarına yönelmiyor, toplumu ilgilendiren hiçbir soruna da duyarsız kalmıyor. Ezilen halkların mücadelesine sahip çıkıyor. Kürt, Türk, Alevi, Sünni ayrımı olmaksızın hepimiz işçiyiz. Bunu bize fark ettirdiği için UİD-DER’e ve verdiği emek için gitar hocamıza çok teşekkür ederiz.
Kanada’da Fabrika İşgali
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...