Buradasınız
Onun Oğlu Suda Yüzme de Bilmezdi…
İzmir’den emekli bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dayanışma TV’nin Sarı Baret belgeselini izlemiş olan işçi kardeşlerimiz “benim oğlum yüzme bilmez ki, suda ne yaptı?” sözleriyle oğlu için ağlayan Ayşe Gökçe annemizi hatırlayacaktır. Ermenekli madencilerden biri olan ve diğer 17 arkadaşıyla birlikte madende katledilen Tezcan Gökçe’nin annesi Ayşe Gökçe 82 yaşında yaşamını yitirdi. Ayşe annemizin eşi ve madenci Tezcan Gökçe’nin babası Recep amcanın ayağındaki yırtık lastik ayakkabılar da ne zihnimizden ne gözlerimizin önünden gitti. Bu nedenle patronların sermaye düzenine karşı hıncımız, öfkemiz ve nefretimiz daha da katlandı. Tezcan Gökçe’nin yırtık lastik ayakkabılı babası Recep amca da 3 yıl önce ölmüş ve oğlunun yanına gömülmüştü.
28 Ekim 2014’te Karaman Ermenek’te Has Şekerler Madencilik şirketinde işçiler madende çalıştıkları sırada madeni su basmıştı. Madeni basan su aynı maden şirketine ait eski madende biriken ve boşaltılmamış tonlarca suydu. Tonlarca su madeni bastığında o vardiyada çalışan 18 madencinin tamamı boğularak can vermişlerdi. Has Şeker Madencilik’in patronu yıllarca iliklerine dek sömürdüğü işçileri yıllık izin, tazminat gibi haklar için “haram” diyerek uyutmuştu. Ermenekli madencilerden biri “dedem, babamlar, kayınbabamlar bu madenden emekli. Ama bunların hiçbiri tazminatın ne olduğunu bilmiyor ve bu tazminat haklarını hep patronlar çaldı” diyordu öfkeyle. Aynı yılın 13 Mayıs günü ise Soma’da 301 madenci katledilmişti. Soma’da madende sakat kalan bir madenci “hani diyor ya, ‘fıtratında var madencinin!’ Değil. Madencinin alın yazısını da kaderini de zengin belirliyor” diyordu. Soma ve Ermenek madencileri yıllarca hakları için mücadele ettiler. Eşleri ve çocukları da yanlarında oldular. Birlikte mücadele ettiler.
Soma ve Ermenek madencilerinin çocukları Sarı Baret belgeselinde büyümüş de küçülmüş gibi konuşuyorlardı. Babalarının nasıl çalıştıklarını ve haklarını almak için verdikleri mücadeleyi de büyümüş gibi sahipleniyorlardı. İşçi çocuklarından biri “yani biz kazanacağız, kim kazanacak!” diyordu. Madenci çocukları devamında hep beraber “biz kazanacağız, söke söke alacağız” diye inanarak bağırıyorlardı. İşçi sınıfının bir yerde verdiği haklı mücadelesi başka işçiler için mutlaka bir örnek olmuştur. Ermenekli çocuklar da işçi sınıfının haklı mücadelesinde yerlerini alacak, tüm dünyadaki işçilerin mücadelesi birleşecek, o zaman Ayşe annelerin acısı dinecek.
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Hendek Katliamının Dördüncü Yılında Ailelerin Adalet Arayışı da Yası da Sürüyor!
- Güney Kore’de Fabrika Yangını: Kâr Hırsı Öldürüyor
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- Soma’nın 10. Yılı: Unutmadık, Unutmayacağız!
- Soma Katliamının 10. Yılında Eylemler
- Soma’dan Bugüne Acımız ve Öfkemiz Büyüyor!
- Amasra Maden Katliamı Davasında 3 Tutukluya Tahliye
- 28 Nisan: Yaşamak İçin Örgütlen!
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- Gayrettepe’de 29 İşçinin Ölümü Protesto Edildi
- Beşiktaş’ta İşçi Katliamı: 29 İşçi Hayatını Kaybetti
- İktidarın Zihniyeti İliç’te de Aynı!
- İş Kazaları Kader Ya da Fıtrat Olamaz
- İliç’te Aileler Arama Çalışmalarının Durdurulmasını Protesto Etti
- İliç’te Maden Faciası: Tonlarca Siyanürlü Toprak Çöktü, İşçiler Altında Kaldı
- Öğrenci Olmak: KYK Kredisi ve Motokuryelik
- İSİG Meclisi: Son 11 Yılda 671 Çocuk İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti
- 2023’ün İş Cinayetleri Bilançosu: 1932 Can!
- Çocuklarımızın Canı Hiçe Sayılıyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...