Buradasınız
Örgütlüysek Güçlü Olduğumuzu Yaşayarak Öğreniyoruz
Ankara’dan emekçi bir kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba. Ben Ankara’dan bel fıtığı nedeniyle çalışamayan işsiz bir kadın işçiyim. Bel fıtığımın nedeni ise çoğumuzun başına gelen, fabrikada ağır yük kaldırmak. Çalışamadığım için geçimimi çocuklarımın desteğiyle sağlıyorum.
Bu yıl yine çoğumuzun derdi olan yüksek kira artışları sorununu ben de yaşadım. Ev sahipleri her şey çok pahalandı deyip kendi kafalarına göre kira artışları yaptılar. Kiracılar da “ev sahibinin istediğini yapmazsam aramız bozulacak, huzurum kaçacak. Çıksam istediği artıştan daha uyguna ev bulamayacağım. Bir de taşınma, emlakçı masrafı olacak” diye düşünüp aslında ödeyemeyecekleri kira artışlarına boyun eğdiler. Çocuklarının ekmeklerinden kesip, ek işe gidip yüksek kiraları ödemeye çalışıyorlar.
Benim de ev sahibim bu ortamdan güç alarak kiramı yüzde yüz arttırmak istedi. Yanlış anlaşılmasın bunu teklif etmedi. “Böyle yapıyorum, işine gelirse” dedi. Başta bocaladım, genel algının baskısı altında kaldım ben de. Sanki bu normalmiş, zaten öyle olması gerekliymiş gibi hissettim. Belki ev sahibiyle mücadele etmektense kabul edip bu sorunu kendim çözmek daha kolay geldi. Nasıl çözecektim peki sorunu? Ya gidip iş bulacak ve bel fıtığıma rağmen ne iş olsa yapacaktım ya da çocuklara daha fazla yüklenmek zorunda kalacaktım.
Fakat ilk şoku atlattıktan sonra bir şeylerin ters olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü UİD-DER’in “Artık Yeter, Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı” kampanyasında “Ev Kiraları Dondurulsun” talebimiz var ve biz bunun üzerine konuşurken ev sahiplerinin yüzde 25’in üzerinde artış yapamayacağını konuşmuştuk. Hemen UİD-DER’den arkadaşları aradım. Ne yapmam gerektiğini anlattılar. Bana cesaret verdiler. Hem kendi hakkımı korumam hem de başka kiracılara örnek olmam gerektiğini söylediler.
Aldığım güç ve cesaretle hemen ev sahibini aradım. Ev sahibi benim kararlılığımı ve kendinden emin, bilinçli duruşumu görünce neredeyse hiç ısrarcı olamadı. Bir önceki konuşmadaki buyurgan tavrı uçup gitmişti. Makul bir artış oranında anlaştık. Bir kez daha örgütlü olmanın ne kadar güzel olduğunu, insana nasıl da güç ve gurur verdiğini anladım. Yan yana, omuz omuza olmak, bir araya gelip ortak sorunlarımızı birlikte çözmek, UİD-DER çatısı altında birbirimize güç vermek biz işçiler için çok önemli.
Gelin yapılan haksızlıklara hep birlikte “Artık Yeter” diyelim. Gücümüzü birleştirip mücadele edelim. Biz gücümüzü birleştirirsek hiçbir zaman yenilmeyiz. Hele biz emekçi kadınlar her zaman bir adım önde olmalıyız, hep birlikte haksızlıklara karşı mücadele etmeliyiz.
UİD-DER’de buluşup aydınlık günlerin ağlarını örelim.
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...