Buradasınız
Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında Türkiye’nin pek çok kentinde sağlık emekçileri basın açıklamaları gerçekleştirdi. 12 yıl önce Gaziantep’te görev sırasında katledilen Dr. Ersin Arslan ve sağlıkta şiddet sonucu yaşamını yitiren tüm sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunulan eylemlerde gerekli önlemlerin alınması ve sağlıkta şiddetin son bulması için çağrı yapıldı.
İstanbul
İstanbul Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası SES’in ortak çağrısıyla İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde gerçekleştirilen eylemde “Bu Şiddet Sona Ersin!” pankartı açıldı. Eylemde ortak basın açıklamasını İTO üyesi Dr. Hacer Ayşen Yavru okudu.
Son 20 senede sağlık kurumlarında karşılaşılan şiddetin hekim ve sağlık çalışanlarının en yakıcı sorunu haline geldiğini belirten Yavru, 2023 yılında kamuoyuna yansıyan “Beyaz Kod” verilerinden günde ortalama 50’nin üzerinde şiddet başvurusu yapıldığını bildiklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının kayıtlara geçmeyen sözel şiddete de maruz kaldığını ifade etti. Yavru şöyle konuştu: “Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birlikte hastaların müşteri olarak görüldüğü biz sağlık çalışanlarının ise gittikçe değersizleştirildiğimiz bir sistemde çalışmaktayız. Ancak bireyci, sermaye odaklı ve ölümcül bir rekabeti önümüze koyan sağlık sistemi sadece şiddet üretmiyor. Bu sistemde sağlık hizmetleri de niteliksizleşiyor ve sonucunda toplumun sağlığı daha da geriye gidiyor.”
Sağlık sisteminin eşitlikçi, toplumun sağlığını önceleyecek şekilde yeniden inşasının zorunlu olduğunu vurgulayan Yavru, “Sağlıkta şiddet yasası kabul edilmeli, idarecilerin sorumluluğu göz ardı edilmemeli, çalışma ortamımızın düzenlenmesi için İstanbul Tabip Odası ve SES olarak önerdiğimiz çözümler dikkate alınmalıdır. Sağlıkta şiddetle mücadele gününde sözümüzü yineliyoruz, Sağlıkta şiddet sona erene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde İTO, SES ve Hekim Birliği’nin gerçekleştirdiği eylemde ortak açıklamayı Dr. Semih Yazla gerçekleştirdi. Yazla, sağlık çalışanlarının tüm taleplerine kulak tıkandığını, sorunun asıl kaynağını çözmeden uygulanan geçici çözüm yollarının işe yaramadığını ifade ederek şöyle konuştu: “Dolup taşan aciller, yoğun poliklinikler, randevu bulamayan hastalar... Hastalarımız yaşadıkları sorunları sağlık çalışanından kaynaklı zannediyor, sağlık çalışanları ise hastalardan kaynaklı olduğunu zannediyor. Sorunların sistemsel kaynağını görmeyip öfkelerini birbirlerinden çıkarıyorlar. Çok garip değil mi? Birlikte dertlere derman olmak varken kutuplaşıyoruz. Buna son vermek zorundayız. Hastalar ve sağlık çalışanları bir araya gelip sorunun asıl kaynağını görmek zorundayız.”
Tüm sorunların mücadele ve dayanışmayla aşılacağını vurgulayan Yazla, “Bugün ‘gitmiyoruz kalıyoruz, işimize, ekmeğimize, arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz’ demenin günüdür, bunu hissediyoruz. Biz sağlık çalışanları bir araya geleceğiz, dayanışmayı büyüteceğiz, haklarımıza sahip çıkacağız ve sağlıkta şiddet sona erene kadar alanları terk etmeyeceğiz” dedi.
Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde “Sağlıkta Şiddeti Durdurun Yeni Kayıplar Olmasın, Doktor Ersin Arslan’ı Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı arkasında çok sayıda hekim ve sağlık emekçisi bir araya geldi. İstanbul Tabip Odası hastane temsilcisinin yaptığı konuşmada sağlıkta şiddetin giderek arttığı vurgulanırken “daha geçen günlerde bayramda hastanede işlere yetişemediği için bir hemşire arkadaşımız darp edildi” denildi. Sağlıkta şiddet giderek artarken ve yetkililer bu konuda hiçbir adım atmazken sağlık çalışanlarının artık şiddete tolerans göstermeyeceği, mücadeleye devam edeceği vurgulandı.
Ankara
Ankara’daki 17 Nisan anması Ankara Tabip Odası salonunda yapıldı. Anmaya Ankara Tabip Odası, Ankara Diş Hekimleri Odası, Birinci Basamak Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği’nin temsilcileri katıldı.
Anmada ortak açıklamayı SES Ankara Şube Eş Başkanı İbrahim Kara gerçekleştirdi. Kara, 17 Nisan 2012’de sağlıkta şiddet sonucu yaşamını yitiren Doktor Ersin Arslan’ın anısına bu günün Türk Tabipleri Birliği tarafından “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” ilan edildiğini hatırlattı. Yaşamını yitiren diğer hekimleri de anan Kara, sağlıkta şiddetin son bulması için gerekenlerin yapılması çağrısı yaptı.
Sağlıkta şiddetin önlenmesinde sağlık çalışanlarına yönelik hakların, şiddet uygulayanlara yönelik yaptırımların ve güvenliğe yönelik önlemlerin birlikte ele alınması gerektiğini vurgulayan Kara şunları belirtti: “Sağlıkta şiddeti önlemek öncelikle siyasi iktidarın ve Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Ancak sağlıkta şiddeti azaltmak yerine şiddeti besleyecek bir yönetsel tutumda ısrarcı olunuyor. Sağlık çalışanlarına hakaret, küfür, tehdit, aşağılama, darp ve hatta cinayet, sorunlar karşısında başvurulan genel geçer bir yöntem halini aldı. Sağlıkta yaşanan şiddeti Türkiye’deki kutuplaştırıcı siyasi iklimden ve toplumsal şiddetten de ayrı düşünmüyoruz. Sağlık ortamındaki şiddet, sıklıkla hasta ya da hasta yakınlarından sağlık çalışanlarına yönelse de aslen sorunun sağlık sistemi olduğu açık olarak görülebilir.”
Mücadelede kararlı olduklarını belirten Kara sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlara, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti teşvik edenlere karşı mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.”
Yapılan ortak eylemlerde “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Yaşamak Yaşatmak İstiyoruz”, “Çalışırken Ölmek İstemiyoruz”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız!” sloganları atıldı.
- İşçiler Hakları İçin Mücadele Ediyor, Kazanıyor
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- İzmir’den Elazığ’a Belediyelerden, Madenlere İşçiler Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK ve KESK’ten TÜİK Protestosu
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Sağlık, Belediye, Liman işçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- DİSK 15-16 Haziran Anma Etkinlikleri Gerçekleştirdi
- İşten Atmalara, Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Emekliler Meydanlardan Seslendi: “Açlığa ve Sefalete Hayır!”
- Sendika Düşmanlığına, Çayda Düşük Fiyat Dayatmasına ve Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Motokuryeler: Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!
- Belediye Emekçileri Hak Gasplarına Karşı Mücadele Ediyor
- Öğretmenler Ülke Genelinde Şiddete Karşı İş Bırakarak Eylem Yaptı
- Ebe ve Hemşirelerden Hastane Önünde Eylem
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- DİSK TÜİK Önünde Basın Açıklaması Yaptı
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Dev Maden-Sen: “İliç’te Toprak Altındaki 8 Maden İşçisi Sahipsiz, Maden İşçileri de Çaresiz Değildir”
- BİRTEK-SEN’e Verilen Para Cezası Çalışma Bakanlığı Önünde Protesto Edildi
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...