Buradasınız
Sönmeyen Ateşi Hep Beraber Harladık
Esenyurt’tan bir emekçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba UİD-DER’li dostlar. Salgını bahane eden yönetenler, yasaklardan medet umarak 1 Mayıs alanlarını işçi ve emekçilere yine kapattı. Ama koşullar ne olursa olsun bizler örgütlü işçileriz! Baskılar, yasaklar ve yaratılan korku iklimi bizleri ne yolumuzdan alıkoyuyor ne de mücadeleden vazgeçiriyor. Aksine örgütümüze ve mücadele eden arkadaşlarımıza sıkı sıkı sarılıyoruz. UİD-DER’li işçiler için bu yıl da 1 Mayıs geçtiğimiz yıllardaki gibi coşkulu, heyecan dolu bir gün oldu. Öncelikle dört gün süren yayın akışında emeği geçen, sınıf hafızamızı her zamanki gibi diri tutan, tüm arkadaşlarımıza teşekkürler.
Kişilerin olduğu kadar, yaşadıkları toplumun da tarihi, bir hafızası vardır. Yaşadığımız düzende toplumun hafızasını veya neyi ne kadar düşüneceğini bireyler değil tepedeki yönetenler, küçük bir azınlık belirliyor. O zaman da egemen sınıfın dayattığı resmi tarihle her türlü manipülasyona açık hale geliyoruz aslında. Onlar kendi sınıfsal çıkarları için toplumu bir bütün olarak gördüklerini iddia ediyorlar. Ancak her zaman sermayenin ve patronların menfaatini düşünüyorlar. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Pandemi sürecinde yürüttükleri politikalar, işçileri mağdur ederken patronların çıkarına oldu. Pandemi dönemi sadece bizim ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde aşağı yukarı bu doğrultuda ilerledi ve ilerlemeye devam ediyor. Patronlar para kazanmaya, işçiler yoksullaşmaya, aç kalmaya ve ölmeye mahkûm ediliyor.
Monoton bir yaşam, insan beyninin en büyük düşmanıdır. Hafızayı diri tutmak, sürekli yeni şeyler öğrenmek ve sorgulamak beyin fonksiyonlarının sağlığı ve sürekliliği açısından son derece önemlidir. Ama egemen sınıf için bu son derece tehlikeli bir durumdur. Onlar sistemi tehlikeye sokacak, düzen dışına çıkacak şeylerle ilgili düşünüp soru sormamızı veya harekete geçmemizi asla istemezler. Hemen çıkarları üzerinden kurguladıkları tarihi hafızayı devreye sokarlar. Yerli derler, milli derler, beka derler, ecdat derler, derler de derler. Onlar bu yalanları diyedursun UİD-DER başka bir şey söylüyor! “İşçi kardeş boş ver sen onların söylediklerini, onların tarafı belli, bak senin tarafın burası. İşte senin tarihin, işte senin geçmişin, işte senin sınıfın ve sınıfının gerçek kahramanları.”
Kardeşler! İçinden geçtiğimiz süreçte baskılar, yasaklar, koşullar ne olursa olsun buna yenik düşmek yerine, dönemin koşullarına uygun bir biçimde mücadeleyi devam ettirmek çok önemli ve değerli! Bizler bu bilinçle ve bu duygularla geçirdik dünya işçi sınıfının sembolü olmuş, en önemli günlerinden birini. Haksızlığa, zulme, baskılara isyanımızı haykırdık, “Sönmeyen Ateş” pankartı arkasında oluşturduğumuz kızıl kortejimizde. Geçmişten günümüze mücadele tarihimizin tüm işçileri ve önderleri ile el ele, kol kola, omuz omuza hep bir arada olduk. Sönmeyen ateşi harladık tüm dostlarımız ve mücadele arkadaşlarımızla. Bir kez daha örgütlü olmanın, bir arada hareket etmenin ve mücadelenin bir parçası olmanın gururunu yaşadık, öfkelendik ve bilendik! Dört günlük yayın akışı bize, yasakladıkları 1 Mayıs alanını ve yüzyıllardır çaldıklarını almanın tek yolunun örgütlü mücadele olduğunu bir kez daha gösterdi.
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz, Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfını Birliği, Mücadelesi, Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Sönmeyen Ateşi Hep Beraber Harladık
- 1 Mayıs Tüm İşçilerin Bayramı!
- İnsanlaşmak İstiyoruz
- En Zor Anda Tutunacağımız Daldır UİD-DER
- Zihnimize, Ruhumuza İyi Gelen 1 Mayıs Akışı
- Sağlık İşçilerinden Mesajlar
- 1 Mayıs’ta Yapı Bizim Olmuş Gibidir
- 1 Mayıs Coşkusuyla Sizleri Selamlıyoruz
- Yeni Bir Dünya Kuracağız!
- İşçi Sınıfının Kızıl Bayrağını Geleceğe Taşıyanlara Selam Olsun!
- Susmuyoruz, Korkmuyoruz!
- 1 Mayıs Bize Neyi Anlatır?
- Kanada’dan İranlı mülteci kadın kardeşimizin dayanışma mesajı
- Gün Birlikte Mücadele Günüdür
- Çocuklarımız ve Geleceğimiz İçin 1 Mayıs
- Yan Yana Olamasak Bile Çoğalarak Sahip Çıkıyoruz 1 Mayıs'a
- Selam Olsun Bütün Dünya Proletaryasının 1 Mayıs’ına
- Kızıl Tomurcuklar Haykırıyor, Yaşasın 1 Mayıs!
- İşsizlik ve İntiharlardan Kurtuluş da 1 Mayıs Ruhunu Büyütmekle Mümkün!
- Uluslararası mesajlar: Yaşasın sınıf dayanışması
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...