Buradasınız
Sorunlarımız Ortak, Çözümlerimiz de Ortak Olmalı
Aydınlı’dan işsiz bir işçi
Biz işçiler ne zaman haklarımızı aramaya kalksak, grev veya direniş örgütlemeye kalksak, sesimizi duyurmaya çalışsak, ilkin işyeri kapısında duran güvenlikle karşı karşıya kalıyoruz. İstemeyerek de olsa işçi kardeşlerinin karşısında yer alıyor güvenlikteki işçiler. Tüm işçi arkadaşlarımızın olduğu gibi güvenlik işinde çalışan işçi arkadaşlarımızın da işyerlerinde yaşadığı sorunlar, sıkıntılar bulunuyor. Güvenlikte çalışan işçileri patronların yanında, işçilerin karşısında olduğunu düşünerek genelde sevmeyiz. Ben de, aslında güvenlik işinde çalışmadan önce öyle düşünüyordum. Bir güvenlik şirketine bağlı olarak yaklaşık 5 ay çalıştım. Bu süre zarfında gördüm ki, güvenlikte çalışan işçiler de çeşitli sorunlar yaşıyorlar.
Benim çalıştığım şirketten bahsetmek istiyorum. Çalıştığım 5 ay boyunca sürekli olarak gece vardiyasında çalıştım. Ayda yaklaşık 19 gün çalışıyordum ve çalıştığım gün kadar ücret alabiliyordum. Bunların yanı sıra gece vardiyasında 13 saat çalışıyorduk. Yemek, yol gibi ihtiyaçlarımız ise şirket tarafından karşılanmıyordu. O kadar çalışmamıza rağmen sigortamız ayda sadece 3 gün yatırılıyordu. Gece vardiyasından çıktığım bir gün bir mesajla uyandım. “Üzgünüm bugün itibariyle işinize son verildi” diye yazıyordu mesajda. Ne kadar acı bir durum ki, biz işçiler örgütlü olmadığımız için patronlar, biz işçilere karşı bu kadar adi bir şekilde davranabiliyorlar. Daha işten çıkıp dinlenmeye geleli birkaç saat olmuştu ki, sebep belirtilmeden işten atılmış oldum.
Şimdi şunu daha iyi anladım, hangi sektörde çalışırsak çalışalım benzer sorunları yaşıyoruz. İşten atmalara karşı ne kadar örgütlü mücadele verirsek ve sesimizi ne kadar gür duyurursak o kadar kazanmış oluruz. Dostlar bizler işçi sınıfının birer üyesiyiz. Nasıl her şeyi yapan bizlersek yönetenlerin de bizler olması gerekir. Bizler köle değiliz. Bu sömürü sistemine son vermenin zamanı geldi de geçiyor.
Sahte Hayatlar ve Yozlaşma
İşe İade Davaları
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...